Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Język łaciński wraca do łask. Będzie nauczany w szkołach

wtorek, 21 lutego 2023 12:35 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Język łaciński wraca do łask. Będzie nauczany w szkołach
Język łaciński wraca do łask. Będzie nauczany w szkołach
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki od 1 września 2023 r. język łaciński otrzyma w szkołach status drugiego języka obcego do wyboru. Będzie mógł być nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum. Póki co nie wiadomo jednak, w których konkretnie placówkach znajdzie się on w ofercie programowej.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki, możliwość nauki języka łacińskiego w szkołach przyniesie wiele korzyści.

"Znajomość łaciny, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków, jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku", czytamy na stronie ministerialnej.

 Nie wiemy jeszcze, czy we wszystkich placówkach język łaciński znajdzie się w ofercie programowej. 

- Wszystko zależy od tego, czy znajdą się nauczyciele, którzy będą mogli uczyć tego przedmiotu. Nie ma na ten moment informacji, ilu dokładnie jest takich pedagogów w województwie świętokrzyskim – podkreśla Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Dodajmy, że w przypadku szkół ponadpodstawowych możliwość nauki języka łacińskiego jako drugiego języka obcego nowożytnego będzie opcją niezależną od dotychczasowej możliwości uczenia się (wyboru) w liceum i technikum przedmiotu język łaciński i kultura antyczna (w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym).

- To, co pragnę podkreślić to, że nauka języka łacińskiego wpłynie korzystnie na kształcenie młodzieży. Język ten uczy bowiem logicznego myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych – podkreśla Kazimierz Mądzik.

Planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym polegające na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. Zmiany w tym zakresie przewidziane są od roku szkolnego 2026/2027.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO