MIASTO
Kielce powalczą o obronę tytułu Polskiej Stolicy Recyklingu


Dziś (2 kwietnia) w Kielcach zainaugurowano czwartą edycję programu Polska Stolica Recyklingu. W zeszłym roku stolica województwa świętokrzyskiego zwyciężyła w tym konkursie, a w tym powalczy o obronę tytułu.
Rywalizacja w ramach programu będzie prowadzona dwutorowo: dla miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci oraz osobno dla instytucji. Mogą to być szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe, teatry, biblioteki, muzea czy kluby młodzieżowe.
– Miasta rywalizują o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz wyjątkową statuetkę wykonaną w nurcie Trash Art. Dodatkowo mogą zdobyć miano Polskiej Stolicy Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Co trzeba zrobić, by wygrać? Wystarczy oddawać elektrośmieci. Zwycięży miasto, które uzbiera ich najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca – tłumaczy Kinga Rotkiewicz z fundacji Odzyskaj Środowisko, organizatora konkursu.
Z kolei rywalizacja Instytucji opiera się o EKOzwroty – bezpłatną usługę promującą ideę gospodarki zamkniętej.
– Poprzez ekozwroty nadajemy rzeczy, które nadają się do dalszego użytkowania. Przekazujemy więc elektronikę, na przykład stary telefon, którego już nie używamy, bo przestał nam odpowiadać, a chcemy, by posłużył komuś innemu. Oddajemy rzeczy, którymi możemy się podzielić – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski, prezes fundacji Odzyskaj Środowisko.
Zwycięzca programu Polska Stolica Recyklingu otrzyma statuetkę stworzoną w stylu Trash Art. W tym roku należy ona do Kielc.
– W zeszłym roku zebraliśmy prawie 150 ton elektrośmieci. Nie przestajemy walczyć o to, by w czwartej edycji statuetka ponownie trafiła do nas! Dlatego zwracam się do wszystkich kielczan i kielczanek: podejmijmy to wyzwanie i zbierzmy jak najwięcej elektrośmieci. Można je wyrzucać do czerwonych pojemników, a wkrótce pojawią się informacje o dodatkowych zbiórkach – mówi Ewelina Jastrzębska, wiceprezydent Kielc.
Finał programu Polska Stolica Recyklingu zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2026 roku. Wówczas zwycięskiemu miastu zostanie wręczona specjalna statuetka wykonana z recyklingu elektrycznych śmieci. Do tej pory tytuły trafiły do Siedlec, Białej Podlaskiej i Kielc.








