KOŚCIÓŁ
Premiera filmu „21.37”. Na koniec zaśpiewano „Barkę”


Za nami premiera filmu „21.37”, opowiadający o wydarzeniach z 2 kwietnia 2005 po śmierci św. Jana Pawła II. Widzowie obejrzeli produkcję w kieleckim kinie Moskwa.
Seans został poprzedzony prelekcją ks. dr Jana Jagiełki, świadka spotkań ze św. Janem Paweł II.
– Mam takie bardzo osobiste przeżycie. Byłem na Mszy Świętej w kaplicy w Watykanie i kiedy wszedłem do kaplicy i założyłem albę i ornat, mogłem przez około 10 minut obserwować kątem oka Ojca Świętego i miałem wtedy wrażenie, że jego modlitwa jest ogromnie intensywna. Nawet pomyślałem sobie, że on jest bryłą modlitewną. Mam wrażenie, że nawet było słychać jakieś westchnienia. Msza święta była odprawiana tak bardzo zwyczajnie, bez żadnych dodatków, ozdobników. Ja miałem radość czytania Słowa Bożego i w którymś momencie zauważyłem, że Ojciec Święty jakby komentował, dopowiadał, dialogował. Pomyślałem sobie, że podobny jest do Samuela ze Starego Testamentu, który nie pozwala, żeby choćby jedno Słowo Boże spadło na ziemię niepodjęte, żeby się nie zmarnowało. To też lekcja dla nas, współczesnych jak powinniśmy szanować i wsłuchiwać się w Słowo Boże – mówił.
Film „21.37” to zbiór wspomnień „zwykłych” ludzi, którzy pamiętają tamte niezapomniane chwile. Przedstawia on nieprawdopodobne wydarzenia, jakie miały miejsce w Polsce po 2 kwietnia 2005 roku – czas, w którym zatrzymał się bieg codzienności, a ludzie, niezależnie od wieku, poglądów czy wyznania, zjednoczyli się w geście miłości i wzajemnego pojednania.
– W filmie zobaczymy, jak potrafiliśmy trwać razem w wielkim pojednaniu. Byliśmy zjednoczeni w geście miłości po stracie kogoś najbliższego. Byliśmy razem bez względu na wiek, poglądy, wiarę. Jestem przekonany, że od pięknych wspomnień tamtych dni stajemy się lepsi – mówił Mariusz Pilis, reżyser dokumentu.
Po seansie wszyscy widzowie mieli możliwość wygłoszenia świadectwa.
– Urodziłem się i mieszkałem w Częstochowie. Pamiętam Światowe Dni Młodzieży i prawie dwa miliony osób, które przyjechały do naszego miasta. To było coś niesamowitego. Papieża słuchały tłumy, on jednoczył ludzi. Martwię się jednak o obecne pokolenie, które nie ma takich doświadczeń. Całe życie żyłem rytmem JP2 i tak staram się wychowywać moje dzieci – mówił pan Tomek.
Głos zabrał także Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
– Pamiętam moment, gdy dowiedzieliśmy się o wyborze św. Jana Pawła II. Lubię powtarzać, że czas jest ważniejszy niż przestrzeń. Pontyfikat św. Jana Pawła II był niezwykłym dla nas czasem wielkiej nadziei. Dziękuję wszystkim, którzy przyszli dziś tutaj, aby poznać lepiej Papieża Polaka i przypomnieć sobie tamten czas, w którym Ojciec Święty nas zjednoczył – dodał.
Na zakończenie wydarzenia widzowie pomodlili się, otrzymali błogosławieństwo Biskupa Kieleckiego i odśpiewali „Barkę”. Organizatorem seansu była Akcja Katolicka Diecezji Kieleckiej.
http://emkielce.pl/kosciol/premiera-filmu-21-37-na-koniec-zaspiewano-barke#sigProGalleria67734c8037




![[FOTO+ WIDEO] Biskup Marian Florczyk: 20 lat temu odszedł największy autorytet świata](/media/k2/items/cache/41b15c846fef9e1e1b3938fc1e140fd5_L.jpg)



![[ZDJĘCIA] Masłów pamięta o Janie Pawle II](/media/k2/items/cache/11d90540748d92d7e6dd07dfc3df6519_L.jpg)