Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Muzeum też dla niewidomych

poniedziałek, 13 października 2014 15:50 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Muzeum też dla niewidomych
fot. Dariusz Skrzyniarz
Muzeum też dla niewidomych
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Muzeum Narodowe w Kielcach wprowadziło udogodnienia dla niepełnosprawnych. Te dotyczą osób niewidomych i niedowidzących.

Nowe rozwiązania są efektem projektu „Recepcja sztuki”, który ma zapewnić niewidomym jak najlepszy dostęp do eksponatów zgromadzonych w Pałacu Biskupów Krakowskich. Odbiorcą mogą być nie tylko niepełnosprawni. Jednocześnie każdy widzący gość Muzeum dowie się jak trudnym zadaniem jest opowiadanie o obrazach tym, którzy nie mogą ich zobaczyć. - Po pierwsze, zrealizowaliśmy wystawę. Jest to ekspozycja, która jest częścią wystawy stałej w sali Stanisława Wyspiańskiego. Na potrzeby projektu stworzyliśmy duże plansze drukowane powiększoną czcionką, która będzie odpowiednia dla osób słabowidzących - mówi Natalia Łakomska, autor projektu i kierownik działu edukacji w MNKi.

Oprócz zmysłu dotyku, uruchamiany jest zmysł smaku i powonienia. Smak cukierków przekaże niewidomym informacje na temat kolorów. Ważnym elementem jest udźwiękowienie eksponatów. - Wykonaliśmy osiemnaście tabliczek wypisanych alfabetem Braille'a, które zostaną rozlokowane na terenie całego Pałacu Biskupów Krakowskich. Połączone są one z systemem Milestone i po przybliżeniu specjalnego urządzenia mobilnego do tabliczki przy wybranym eksponatem zostanie on udźwiękowiony, czyli zostaną odczytane informacje dotyczące dzieła czy miejsca w którym obecnie się znajdujemy – tłumaczy Łakomska.

W ramach ekspozycji można wysłuchać wywiadu o tym, jakie trudności napotykają niewidomi. Są też elektroniczne prezentacje obrazujące to, jak widzą osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku. Dla niepełnosprawnych przygotowany został specjalny przewodnik.

Projekt został stworzony wraz z Magdaleną Bąk, Ewą Bąk i Gabrieli Rubak przy współpracy Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Kliknij i zobacz zdjęcia z prezentacji nowych rozwiązań.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO