Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

O mężczyznach w Muzeum Narodowym w Kielcach

czwartek, 25 maja 2023 11:20 / Autor: Łukasz Czerwiak
O mężczyznach w Muzeum Narodowym w Kielcach
Fot. Fb Muzeum Narodowe w Kielcach
O mężczyznach w Muzeum Narodowym w Kielcach
Fot. Fb Muzeum Narodowe w Kielcach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W Muzeum Narodowym w Kielcach jest nowa wystawa „Polski Mężczyzna 1910-2010”. Setki rzeźb i obrazów można zobaczyć w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

Wśród ponad 130 prac, pozyskanych z 13 muzeów, są dzieła znanych artystów.

– Cieszę się, że sprowadziliśmy rzeźby, bo nasza kolekcja pod tym kątem jest dosyć skromna. Prezentujemy wszelkie możliwe kierunki, maniery artystów na przestrzeni tych stu lat. Jestem zachwycona, że udało nam się sprowadzić tak wyśmienite dzieła. Mamy znanych artystów m.in. Kossak czy Dwornik, a nawet kilka prac Pronaszki – zaznacza Iwona Rejkowska, kierownik Działu Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Eksponaty, wśród których większość stanowią obrazy, można zobaczyć w siedmiu salach. Dzieła przedstawiają wyłącznie mężczyzn.

– Pomyślałam sobie parę lat temu, że na przestrzeni dziejów pokazuje się przede wszystkim kobiety. Przez ostatnie stulecia artystami byli głównie faceci, więc to oczywiste, że interesowali się nimi. Chciałam pokazać coś innego, a najbardziej interesował mnie rozwój języka sztuki. Od 1910 do 2010 cywilizacja zrobiła ogromny postęp, a do tego ludzkość była świadkiem burzliwych wydarzeń historycznych. To doskonale widać na naszych pracach – dodaje nasz rozmówca.

Ekspozycje można zobaczyć do 15 października.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO