REGION
Pałacyk w Oblęgorku odzyskał dawny blask
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku przeszło gruntowny remont. Zabytkowa placówka, mieszcząca się w pałacyku należącym niegdyś do słynnego pisarza, po kilku miesiącach znów jest dostępna dla turystów.
Remont obejmował między innymi wnętrza pałacu.
– Wycyklinowano i polakierowano podłogi, konserwacji poddano także okna i drzwi. Odrestaurowano cztery zabytkowe piece kaflowe. Ponadto dokończono konserwację elementów drewnianych – w tym najstarszej części pałacyku, Tarłówki. Naprawiono skorodowane sterczyny dachowe, spękaną elewację oraz oczyszczono kamienne gzymsy wokół budynku – wyjaśnia Łukasz Wojtczak, kierownik pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Prace renowacyjne kosztowały prawie 1,6 mln złotych. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury oraz zarządu województwa.
– Pałacyk, w którym mieszkał, tworzył i inspirował się Henryk Sienkiewicz, jest świętokrzyskim skarbem kultury. Dzięki pracom konserwatorskim odzyskał dawny wygląd i nowe życie. Jednocześnie udało się zachować jego unikalny charakter oraz historię tego miejsca. Cieszę się, że wierni czytelnicy prozy Sienkiewicza będą mogli zwiedzać ten obiekt, przywrócony do doskonałego stanu – ocenia Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Pałacyk w Oblęgorku każdego roku odwiedza od 50 do 60 tysięcy turystów.
– Henryk Sienkiewicz wciąż pozostaje bardzo popularnym i poczytnym pisarzem. Oblęgorek to jeden z najchętniej odwiedzanych oddziałów w strukturze Muzeum Narodowego. To miejsce cieszy się zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Jest jednym z trzech muzeów sienkiewiczowskich w Polsce. Staramy się, aby ten obiekt pozostawał jak najbardziej wierny oryginałowi – mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
W 2018 roku Pałacyk w Oblęgorku uzyskał prestiżowy tytuł Pomnika Historii.