KULTURA
Spotkanie autorskie i koncert na zakończenie wystawy
Muzeum Dialogu Kultur w wyjątkowy sposób zamknie aktualną wystawę czasową pod tytułem „Pożegnanie taboru w fotografiach Andrzeja Polakowskiego”. W tę niedzielę 25 lutego o godzinie 13 instytucja zaprasza na promocję książki pod tytułem „Prosto z garnka. Tradycje kulinarne Romów” autorstwa Magdaleny Kwiecińskiej i Moniki Szewczyk.
Książka, o której więcej dowiemy się podczas niedzielnego spotkania to pierwsze tego typu wydawnictwo poświęcone kuchni Romów. Autorki przygotowały obszerny etnograficzny opis zwyczajów i tradycji romskich. Jak zapowiadają pracownicy muzeum spotkanie z Magdaleną Kwiecińską i Moniką Szewczyk będzie niecodzienną okazją do podróży po smakach świata, ponieważ kuchnia Romów jest mieszanką składników pozyskiwanych przy okazji wędrownego trybu życia.
Również w niedzielę o 15 rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego z 1964 roku pt. „Zanim opadną liście” w reżyserii Władysława Ślesickiego. Ta ballada o Cyganach zaliczana jest do jednych z najbardziej niezwykłych dokonań polskiej dokumentalistyki filmowej. To pierwszy tego typu dokładny, filmowy opis życia wędrownego ludu. Reżyser z ogromną precyzją śledzi świat ostatnich polskich nomadów dokumentując praktycznie każdą czynność ich dnia codziennego. Poranki w taborze, przygotowania posiłków, handel, wróżby, zabawy dzieci, tańce i śpiewy przy ognisku, wesela, wysiłek związany z przemieszczaniem wozów od postoju do postoju.
Przed nami ostatnie dni, kiedy w siedzibie Muzeum Dialogu Kultur możemy obejrzeć wyjątkową wystawę pt. „Pożegnanie taboru w fotografiach Andrzeja Polakowskiego”. Zbiór zawiera zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku, które przedstawiają istotną zmianę w historii narodu romskiego zamieszkującego Polskę. Mowa o przechodzeniu z wędrownego na osiadły tryb życia, do czego różnymi sposobami zmuszały ówczesne władze. Andrzej Polakowski przyznał, że zyskał przychylność Romów, dlatego udało mu się uchwycić sceny z życia zamkniętej społeczności. - Teraz okazuje się, że z tego okresu nie ma zdjęć, ponieważ nie było dostępu do tych ludzi. Romowie do siebie gadzi [ludzi spoza społeczności, obcych – red.] nie wpuszczali. Tak nas nazywali. Dziś te zdjęcia są unikatami – przyznał Andrzej Polakowski.
Z kolei ostatniego dnia wystawy 28 lutego o godzinie 18.30 odbędzie się koncert ballad i romansów cygańskich w wykonaniu zespołu Purano Ćon. Repertuar grupy jest ucieleśnieniem wyniesionej z domu i przez lata pielęgnowanej miłości Mashy Natanson do muzyki rosyjskich Romów. Zespół tworzą niezależni, doświadczeni muzycy, znani szerszej publiczności z innych projektów muzycznych, zjednoczeni pasją oraz szacunkiem dla muzyki cygańskiej. Koncert grupy Purano Ćon to niezwykła szansa poznania starych pieśni i romansów cygańskich w ujęciu nasyconym wirtuozerią i czułością, z wrzeniem emocji i bogactwem odcieni, którymi nacechowane były ich pierwowzory.