KULTURA
Opowieść o pradziejach Ponidzia. Muzeum Narodowe otwiera nową stałą ekspozycję
Unikatowe zabytki znalezione w naszym regionie pokaże Muzeum Narodowe w Kielcach na nowej stałej wystawie. W podziemiach Kamienicy pod Trzema Herbami trwają właśnie prace nad przygotowaniem archeologicznej ekspozycji pod tytułem „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy”. Zobaczymy na niej przedmioty pochodzące nawet z okresu mezolitu, czyli z epoki poprzedzającej czasy Chrystusa o kilka tysięcy lat.
Naczynia gliniane, narzędzia, broń i ozdoby. Przedmioty codziennego użytku i te rytualne – takie eksponaty pokaże Muzeum Narodowe na nowej wystawie. Pochodzą one z badań wykopaliskowych prowadzonych w dawnych osadach czy cmentarzyskach. Datowanie zabytków jest bardzo rozległe sięgające epoki kamienia, brązu, żelaza oraz wczesnego średniowiecza.
- Na pewno warto zwrócić uwagę na topór miedziany, który na ziemiach polskich występował niezwykle rzadko. On świadczy o kontaktach transkarpackich. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest skarb brązowy z Witowa. To zabytek kultury łużyckiej, w skład którego wchodziły między innymi duże, masywne bransolety, tarczki, siekiery czy groty oszczepów – mówi kierownik oddziału Muzeum Narodowego w Wiślicy Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak.
Eksponaty prezentują bogate dzieje Ponidzia i Wiślicy, która kilkaset lat temu obok Krakowa i Sandomierza była najważniejszym polskim miastem. - Wszystkie zabytki, które pokazujemy na wystawie świadczą o tym, że tereny Ponidzia i samej Wiślicy od zawsze były zamieszkiwane. Natomiast Wiślica zyskała olbrzymie znaczenie już w średniowieczu, w okresie początków państwa polskiego - mówi kierownik oddziału Muzeum Narodowego w Wiślicy Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak.
Ekspozycja o pradziejach Ponidzia odsłonięta zostanie w piwnicach Kamienicy pod Trzema Herbami przy kieleckim Rynku. Pomieszczenia zostały odkryte kilka lat temu podczas remontu budynku na potrzeby Muzeum Dialogu Kultur. Zdaniem dyrektora Muzeum Narodowego Roberta Kotowskiego, to najlepsze miejsce na ekspozycję archeologiczną.
- To interesująca i w nowatorski sposób prezentowana wystawa najciekawszych zabytków z Wiślicy. W tych klimatycznych wnętrzach piwnic zobaczymy też pochówki, które zostały przygotowane na potrzeby ekspozycji. Myślę, że ciekawa aranżacja, wytworzony klimat przybliży nam wątek wiślicki i doskonale ukaże to co jest najcenniejsze w Wiślicy – mówi dyrektor MNKi Robert Kotowski.
Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę 9 września o godzinie 16. Wcześniej bo od godziny 14 muzealnicy zapraszają do udziału w warsztatach archeologicznych. Impreza wpisuje się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.