Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

"Arcydzieła symfoniki" - Haydn, Mozart i Brahms

piątek, 14 maja 2021 11:23 / Autor: Beata Kwieczko
"Arcydzieła symfoniki" - Haydn, Mozart i Brahms
"Arcydzieła symfoniki" - Haydn, Mozart i Brahms
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Haydn, Mozart i Brahms. Dzieła tych wybitnych kompozytorów usłyszymy podczas koncertu "Arcydzieła symfoniki", który będzie transmitowany dziś, 14 maja, na kanale You Tube Filharmonii Świętokrzyskiej.

Przed publicznością wystąpią skrzypek Piotr Pławner oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Wojciecha Michniewskiego. Artyści zaprezentują Symfonię nr 102 B-dur Josepha Haydna, IV Koncert skrzypcowy D-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Wariacje na temat Haydna, Johannesa Brahmsa.

Symfonia nr 102 B-dur Haydna to dziesiąta z 12 symfonii londyńskich skomponowanych przez niego w 1794 roku. Podobno na jej premierze z sufitu spadł żyrandol, a publiczność nie uciekła, tylko rzuciła się na scenę, aby lepiej widzieć Haydna. Dzieło często jest postrzegane jako najlepsza symfonia kompozytora spośród innych tego gatunku.

IV Koncert D-dur to jeden z pięciu koncertów na skrzypce i orkiestrę napisanych przez młodego Mozarta w Salzburgu. Uznawany jest za najbardziej roziskrzony w całym cyklu i najczęściej wybierany przez ambitnych skrzypków, pragnących pochwalić się techniką i talentem. Dzieło o zmysłowym brzmieniu, ale okraszone typowym dla Mozarta polotem i dowcipem. W części drugiej słychać liryczny śpiew skrzypiec, jednak następna część przynosi kilka żartobliwych motywów - taneczne ludowe tematy gigue i gawota. Autograf partytury jest obecnie przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Wariacje na temat Haydna to jedno z najpopularniejszych dzieł Johannesa Brahmsa, a sam twórca określał je jako swoje ulubione. W skład utworu, oprócz Chorale św. Antoniego, wchodzi osiem wariacji i finał. Przyjaciel Brahmsa, bibliotekarz  Wiedeńskiego Towarzystwa Filharmonicznego, pokazał mu transkrypcję utworu przypisywanego Haydnowi zatytułowanego Divertimento nr 1 . Część druga nosiła tytuł "Chorał św. Antoniego" i to właśnie ta część stanowi w całości temat, na którym opierają się wariacje.

Transmisja koncertu rozpocznie się w piątek, 14 maja, o godzinie 19 na kanale You Tube Filharmonii Świętokrzyskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO