Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wprowadzenie relikwii prymasa Stefana Wyszyńskiego do parafii Ducha Świętego

środa, 15 grudnia 2021 19:30 / Autor: Michał Łosiak
Wprowadzenie relikwii prymasa Stefana Wyszyńskiego do parafii Ducha Świętego
Wprowadzenie relikwii prymasa Stefana Wyszyńskiego do parafii Ducha Świętego
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Prymas Tysiąclecia był duchowym ojcem naszego narodu – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystego wprowadzenia relikwii błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego do parafii Ducha Świętego w Kielcach.

Przypomnijmy, że relikwie od Instytutu Prymasowskiego otrzymał ks. Marek Czarnota, proboszcz parafii. Pod koniec września zaś we wspólnocie parafialnej gościła siostra Nulla Garlińska ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, która została uzdrowiona za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia.

W środę, 15 grudnia, relikwie zostały uroczyście wprowadzono do świątyni.

– Jesteśmy w naszej świątyni, aby z radością i wdzięcznością przyjąć ten piękny dar. Dziękujemy Panu Bogu za wielkie rzeczy, które dokonał w życiu Prymasa Tysiąclecia. Jego życie, służba Bogu i Kościołowi były darem – tłumaczył ks. Marek Czarnota.

Liturgii przewodniczył biskup Jan Piotrowski.

– Święci nie przemijają, jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II. Zachowujemy ich relikwie, które w jakiś sposób świadczą o ich obecności. Najważniejszą rzeczą jest jednak nie tylko znać świętych, ale również ich naśladować. Oni odkryli piękno Ewangelii i Bożych Przykazań. Zawsze byli blisko Boga i ludzi. W Prymasie widziano ojca naszego narodu. Rzeczywiście był ojcem. W 1966 roku przyjechał do Kielc oraz był obecny w Gorysławicach na koronacji figury Madonny Wiślickiej. To były odważne działania kardynała Stefana Wyszyńskiego, który pokazywał jak należy czcić Chrzest Polski – mówił Pasterz naszej diecezji.

Prymas Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w miejscowości Zuzela. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1924 roku. Rozpoczął wówczas pracę duszpasterską, a rok później również naukową - rozpoczynając studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przyczynił się do powstania Rady Społecznej przy prymasie Auguście Hlondzie. W trakcie wojny został aresztowany przez gestapo, a następnie pełnił m.in. posługę kapelana w szpitalu dla żołnierzy Armii Krajowej. W 1945 roku został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1946 roku został mianowany biskupem lubelskim. Dwa lata później był już arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Jego niezłomna wobec władz komunistycznych postawa przyczyniła się do uznania go za faktycznego przywódcę narodu polskiego. Odegrał ważną rolę w wyborze świętego Jana Pawła II na papieża.

Prymas wielokrotnie bywał w Kielcach. Jego najbardziej pamiętna wizyta miała miejsce w lipcu 1966 roku - roku Milenium Chrztu Polski. Kielczanie na spotkanie z Głową Polskiego Kościoła przyjeżdżali do naszego miasta z całego regionu, pomimo ograniczeń ze strony władz oraz blokady informacyjnej. Informacje o wizycie była rozpowszechniana głównie przez parafie.

Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Jego beatyfikacja miała miejsce 12 września 2021 roku w Warszawie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO