REGION
Rozpoczęto kolejną kwalifikację wojskową. Wśród wezwanych znajdą się również kobiety
W Starostwie Powiatowym odbyło się oficjalne rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej. Do wykonania badań w zakresie służby wojskowej zostanie powołanych ponad sześć tysięcy mężczyzn urodzonych w 2001 roku oraz prawie tysiąc urodzonych w latach 1996-2000. Wśród kandydatów znajdą się również kobiety.
- Pierwszym krokiem kwalifikacji wojskowej jest stawienie się w Powiatowej Komisji Lekarskiej na badania - mówi ppłk Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach. - Tam każdemu kandydatowi jest przydzielana odpowiednia kategoria wojskowa, a jest ich cztery: A, B, D i E. Kategoria A jest przez nas najbardziej pożądana, oznacza, że dana osoba jest zdolna do czynnej służby wojskowej - dodaje.
Kategoria B oznacza, że kandydat jest czasowo wyłączony z tej zdolności, czyli może mieć na przykład jakieś schorzenie, które zostanie wyleczone w okresie maksymalnie dwóch lat. Kategoria D, to człowiek niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk do terytorialnej służby wojskowej. Kategoria E jest to osoba trwale i całkowicie niezdolna do pełnienia czynnej służby. Kategorie określa się na podstawie szczegółowych badań.
- Sprawdzamy wzrost, wagę, wzrok - informuje Artur Kopacz, przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej. - Dodatkowo dokonujemy pomiaru klatki piersiowej na wdechu i wydechu. Później przechodzimy do ogólnego badania lekarskiego. Jeżeli komisjonowany posiada przy sobie dokumentację medyczną, jest ona analizowana i brana pod uwagę przy orzekaniu danej kategorii wojskowej - dodaje.
Do kwalifikacji zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w 2001 roku, ale również starsi, którzy nie posiadają orzeczonej kategorii umożliwiającej czynną służbę wojskową. Wśród kandydatów znajdą się także kobiety urodzone w latach 1996-2000, posiadające przydatne kwalifikacje i pobierające naukę na kierunku medycyna, weterynaria, czy psychologia i kończące szkołę w tym roku.
- Ostatnią grupę stanowią ochotnicy, czyli osoby które ukończyły 18. rok życia - informuje ppłk Bogdan Kołkowski, zastępca szefa WSzW. - Z rocznika podstawowego zostanie wezwanych ponad sześć tysięcy osób, z roczników starszych ponad 800 osób. Powołaliśmy 14 komisji lekarskich i jedną wojewódzką - dodaje.