Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Na Słowiku też są przeciw budowie masztu radiokomunikacyjnego. Te wyrastają jak grzyby po deszczu

poniedziałek, 25 listopada 2019 12:41 / Autor: Weronika Karyś
[FOTO] Na Słowiku też są przeciw budowie masztu radiokomunikacyjnego. Te wyrastają jak grzyby po deszczu
Fot. Mateusz Wolski
[FOTO] Na Słowiku też są przeciw budowie masztu radiokomunikacyjnego. Te wyrastają jak grzyby po deszczu
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Kolejni mieszkańcy są przeciw powstaniu masztu radiokomunikacyjnego. Ponad dwa tygodnie temu taka sytuacja miała miejsce w Wolicy należącej do gminy Chęciny, dzisiaj spotkanie odbyło się na kieleckim Słowiku przy ulicy Markowizna. Instalacje mają powstawać co osiem kilometrów, może się więc okazać, że to dopiero początek masowych protestów.

- O budowie dowiedzieliśmy się w piątek i to zupełnie przez przypadek - mówi Karolina Stermach, mieszkanka Słowika. - Rozmawiałam z sąsiadem i okazało się, że powstaje tutaj maszt dla PKP, o którym został on poinformowany pismem w 2015 roku. Ponieważ mi nic nie było o tym wiadomo, postanowiłam pójść do wykonawców i spytać grzecznie o kierownika budowy. Jeden z panów go wskazał, ale ten z kolei powiedział, że nie jest kierownikiem, następnie okazało się, że kierownika budowy nie ma. Nie było też tablicy informacyjnej, ani ogrodzenia terenu, a panowie kłamali, że budują kontener. To co jest teraz, to prowizorka, która powstała po piątkowej interwencji policji - opowiada Stermach.

Tylko część mieszkańców dostała w 2015 roku pisma informujące o planowanej budowie masztu radiokomunikacyjnego. Dlaczego nie wszyscy?

- To byli ludzie starsi, bądź tacy, którzy mają tu domy, ale w nich nie mieszkają, więc nie mogli zareagować - informuje Stermach. - Tutaj nie można się tłumaczyć, że zawiadomienia dostali wszyscy mieszkający na terenie gminy Sitkówka-Nowiny, ponieważ domy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie powstającego masztu należą również do miasta Kielce i niektórzy ich lokatorzy zostali poinformowani. Wydaje mi się, że adresatów wybierano losowo. To wygląda trochę tak, jakby poinformowano osob ypo sześćdziesiątce, które już nic nie zrobią, a tych młodszych nie, bo oni mogą protestować - zauważa Stermach.

Mieszkańcy obawiają się szkodliwego oddziaływania fal radiowych na ich zdrowie. Uważają również, że maszt obniży wartość działek oraz zaburzy krajobraz. Niektórzy  będą go mieli w odległości 30 metrów od okien.

- Mieszkam tutaj od dwóch miesięcy i nikt mi nie powiedział, że coś takiego ma powstać - mówi Łukasz Włodarczyk. - Gdybym wiedział, to bym tutaj domu nie stawiał. Poza tym w sprawie jest wiele nieścisłości. Na tablicy informacyjnej również są błędy. Nie zgadza się chociażby numer działki, na której powstaje maszt - dodaje.

W spotkaniu wziął również udział Tomasz Wojtyś z Wolicy, który liczy na współpracę protestujących mieszkańców z obu gmin.

- Myślę, że wspólnie z mieszkańcami Słowika będziemy interweniować u wojewody świętokrzyskiego, który jako urząd przeprowadził to postępowanie - informuje Wojtyś. - W Wolicy zebraliśmy już ponad 300 podpisów przeciwko budowie masztu. Wspólnymi siłami będziemy starali się temu zapobiec. Tak naprawdę chodzi nam przede wszystkim o to, żeby na przyszłość informowano nas o takich inwestycjach. Czujemy się totalnie zignorowani i pominięci. Według mnie sytuacja jest kuriozalna - dodaje.

Budowa obiektów radiokomunikacyjnych ma zwiększyć płynność i bezpieczeństwo ruchu pociągów, poprawić punktualność przewozów oraz jakość usług łączności głosowej i transmisji danych. Ma również zwiększyć przepustowość linii i ograniczyć koszty wzrostu bezpieczeństwa pod kątem wypadkowości na kolei.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO