KULTURA
Unikatowe kapelusze w muzeum. Przyjechały z Czech
200 unikatowych nakryć głowy pokaże Muzeum Narodowe w Kielcach na nowej ekspozycji czasowej. Eksponaty pochodzą z Muzeum Nowojiczyńskiego w Czechach, które posiada największą na świecie kolekcję tego typu zabytków. Całość liczy sobie około 4 tysiące różnych przedmiotów. Powstała ona w 1909 roku, a 40 lat później udostępniona została zwiedzającym. Warto wspomnieć, że w mieście Nowy Jiczyn w XIX wieku działała fabryka Huckel, która była czołowym producentem kapeluszy na świecie. Wystawa w kieleckim muzeum pod hasłem „Kapelusze z głów!” prezentowana będzie od tego wtorku.
Nakrycia głowy towarzyszą człowiekowi od setek lat. Do dziś kapelusze stanowią element ozdobny czy ochronę przed ostrym słońcem. Niektóre nakrycia dedykowane są osobom, które pełnią określone funkcje. Duchowni, policjanci, wojskowi, harcerze – każda z tych wymienionych grup nosi inne nakrycie charakterystyczne nakrycia głowy.
Wystawa „Kapelusze z głów!”, która niedługo zostanie pokazana na parterze Pałacu Biskupów Krakowskich prezentuje rozwój nakryć głowy od połowy XIX wieku do współczesności. Zobaczymy na niej kapelusze europejskie, pochodzące z Azji, obu Ameryk i innych rejonów świata. - Wystawa jest podzielona na części. Prezentujemy kapelusze cywilne, wojskowe, kapelusze z Ameryki i Afryki, kapelusze etnograficzne. Te cywilne pochodzą z XX wieku. Te najlepsze nakrycia głów wykonane zostały ze skóry bobra - mówi wicedyrektor muzeum w Nowym Jiczynie i kurator wystawy Radek Polah.
Muzeum Narodowe w Kielcach od kilku lat już współpracuje z muzeum w Nowym Jiczynie. Instytucje wymieniają się swoimi najciekawszymi eksponatami. Dzięki tej współpracy w Kielcach będziemy mogli zobaczyć cenioną kolekcję osobliwych kapeluszy. - To wystawa, która już wiele miejsc zjeździła. Pan dyrektor wspominał o tym, że oni chwalą się swoimi tradycjami. Nie bez kozery miasto Nowy Jiczyn nazywany jest miastem kapeluszy - mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego.
Na wystawie zobaczymy kapelusze zaprojektowane przez Philipa Treacy’ego, który współpracował między innymi z Alexandrem McQueenem czy Ralphem Laurenem. Ekspozycja wzbogacona została o lokalne akcenty takie jak kapelusz myśliwski Henryka Sienkiewicza. W salach pałacu zobaczymy także rekonstrukcję warsztatu, w którym tradycyjnymi metodami wykonywało się kapelusze oraz film dotyczący historii wyrobu nakryć głowy.
Wernisaż wystawy odbędzie się w ten wtorek 20 czerwca o godzinie 18. Na zaproszeniu na wydarzenie organizatorzy umieścili stare grupowe zdjęcie pracowników z czeskiej fabryki. Wszyscy mają na głowach jakieś nakrycia. Dyrekcja muzeum chce wykonać podobną fotografię na dziedzińcu pałacu, dlatego na wernisaż zaprasza… w kapeluszach.
https://emkielce.pl/kultura/unikatowe-kapelusze-w-muzeum-przyjechaly-z-czech#sigProGalleriaa6e21baa19