MIASTO
Instytucja z Warszawy promowała swój projekt
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami w Warszawie prezentował na Wzgórzu Zamkowym portal internetowy zapisyterroru.pl. To projekt, w ramach którego zostały zebrane i opublikowane w przystępnej formie zeznania świadków na temat zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej. Dokumenty pochodzą jeszcze z czasów PRL.
Na portalu zapisyterroru.pl możemy zapoznać się z relacjami, niejednokrotnie bardzo drastycznymi, z czasów okupacji niemieckiej. Pracownicy Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami opracowali i opublikowali 500 dokumentów dotyczących Kielc i okolic. Poszczególne wpisy zawierają skan oryginału protokołu, przepisaną wersję tekstową w plikach pdf i tłumaczenie na język angielski. Dzięki temu serwis stał się źródłem informacji dla historyków, nauczycieli, dziennikarzy, pasjonatów historii nie tylko dla Polaków. Niewykluczone, że pośród udostępnionych materiałów znajdziemy zeznania swoich dziadków lub sąsiadów.
Krzysztof Wiśniewski z OBnT wyjaśnił dlaczego sporządzono tego typu stronę internetową:
Najpierw do portalu trafiły opowieści dotyczące Warszawy. Kielecczyzna była w druga w kolejce. To dlatego, że jak przyznawali pracownicy Ośrodka, nasz region jest szczególnie dotknięty zbrodniami z czasów wojny.
W ramach spotkania na Wzgórzu Zamkowym pracownicy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zorganizowali spacery historyczne po Kielcach. Mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o stolicy województwa świętokrzyskiego z czasów wojennych. Jednocześnie mieszkańcy regionu mogli podzielić się własnymi opowieściami na temat dramatu sprzed lat. Irena Nosek, której rodzina walczyła po stronie partyzantów opowiadała między innymi o swojej mamie i jej bracie Józefie.
Prezentacji portalu towarzyszył pierwszy dzień piątego konkursu i Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego, który organizuje OMPIO wraz ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach . W jego ramach grupy rekonstrukcyjne z różnych stron kraju prezentują repliki sprzętu wojskowego sprzed kilku dekad.
Sobotnie spotkanie z historią zakończyły projekcje filmów Doroty Kosierkiewicz oraz koncert Anny Brody z zespołem.
https://emkielce.pl/index.php/miasto/instytucja-z-warszawy-promowala-swoj-projekt#sigProGalleriae4eca86c08