Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Jak powstawały Kielce? Dowiemy się podczas wyjątkowej konferencji...

środa, 13 października 2021 11:01 / Autor: Adrianna Linertowicz
Jak powstawały Kielce? Dowiemy się podczas wyjątkowej konferencji...
Fot. Piotr Michalec
Jak powstawały Kielce? Dowiemy się podczas wyjątkowej konferencji...
Fot. Piotr Michalec
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

W tym roku przypada 950 rocznica powstania miasta Kielce. Chociaż data ta jest umowna i dyskusyjna, to nawiązuje do tradycji wcześniejszych uroczystości organizowanych w 1971 roku pod hasłem "IX wieków Kielc". O dziedzictwie miasta będziemy mogli dowiedzieć się podczas konferencji naukowej "Jak powstawały Kielce? Nowe badania i perspektywy".

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najnowsze ustalenia interdyscyplinarnego zespołu referentów, historyków, archeologów, archiwistów i bibliotekoznawców na temat genezy i rozwoju osady oraz miasta w swej najwcześniejszej, średniowiecznej i nowożytnej fazie powstawania.

– Konferencja skierowana jest do wszystkich kielczan, którzy zainteresowani są historią swojego miasta, ale także dla specjalistów, ponieważ niektóre tematy są bardzo specjalistyczne. Próbujemy w aspekcie wydarzeń sprzed 50 lat, czyli obchodów IX wieków Kielc dokonać swoistego podsumowania tego, co dotychczas się zmieniło. Staramy się odświeżyć tę najstarszą historię Kielc - mówi Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc.

Podczas konferencji uhonorowana zostanie postać oraz dorobek naukowy profesora Kazimierza Tymienieckiego, który był prekursorem badań nad początkami miasta. Jego osobowości poświęcony zostanie specjalny panel konferencji.

Konferencja odbędzie się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, przy ulicy Zamkowej 3. Wydarzenie potrwa przez dwa dni. Początek o godzinie 9 w czwartek, 14 października. Wstęp wolny.

konferencja mini rgb 0 (1)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO