Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Samochód elektryczny - cztery istotne zalety posiadania elektryka

środa, 31 maja 2023 10:39 / Autor: Paweł Michalec
Samochód elektryczny - cztery istotne zalety posiadania elektryka
Samochód elektryczny - cztery istotne zalety posiadania elektryka
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Samochody elektryczne z każdym rokiem zyskują na popularności, na co największy wpływ mają trzy istotne czynniki. Pierwszy z nich dotyczy tego, że wykorzystywana przy ich produkcji technologia jest nieprzerwanie rozwijana, co przekłada się na coraz lepsze osiągi, pojemności i inne parametry. Kolejną rzeczą, która z pewnością przyczyniła się do ich popularyzacji, jest stały rozwój infrastruktury, na którą składają się stacje ładowania. Dzięki temu kierowcy korzystający na co dzień z aut elektrycznych nie muszą się martwić, że jeżeli ich auto rozładuje się na trasie, to nie znajdą żadnego punktu ładowania.

 

  1. Oszczędny jak auto elektryczne
  2. Samochód elektryczny i jego wpływ na środowisko
  3. Wysoki komfort prowadzenia aut z napędem elektrycznym
  4. Czy można ładować samochód elektryczny w domu?
  5. Aktualna mapa stacji do ładowania samochodów elektrycznych

Na rosnącą popularyzację aut elektrycznych wpływa również to, że są one dostępne w coraz bardziej przystępnych cenach, a wiele krajów dodatkowo zachęca kierowców do ich zakupu poprzez wprowadzanie różnego rodzaju dofinansowań. Zanim jednak zdecydujesz się na wymianę auta spalinowego na elektryczne, powinieneś zapoznać się z najważniejszymi zaletami wynikającymi z posiadania elektryka. Znajdziesz je w dalszej części artykułu.

Oszczędny jak auto elektryczne

Zakup nowego auta zawsze wiąże się z dość dużymi wydatkami, ale trzeba pamiętać, że jeżeli chodzi o auta elektryczne, to dzięki wspomnianym dotacjom realny koszt można obniżyć o jakieś kilkanaście - kilkadziesiąt procent. To jednak nie wszystko, ponieważ zakup samochodu elektrycznego przynosi również wiele oszczędności związanych z codzienną eksploatacją. Praktycznie każdy z dostępnych w sprzedaży modeli samochodów elektrycznych jest bardziej przyjazny dla portfela niż auta wyposażone w silnik spalinowy.

Samochód elektryczny i jego wpływ na środowisko

Nie od dziś wiadomo, że silnik elektryczny, czyli podstawa w każdym modelu samochodu elektrycznego ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż pojazdy z silnikiem spalinowym. Chodzi przede wszystkim o brak szkodliwych spalin, które w przypadku tradycyjnych aut w dużych ilościach dostają się do atmosfery. Możliwość wielokrotnego ładowania wyposażonych w dużą pojemność baterii zwiększa ten efekt.

Naturalnym efektem posiadania bardziej ekologicznego pojazdu jest również ograniczenie wpływu na zmiany klimatyczne. Jedną z ich przyczyn jest dwutlenek węgla, czyli główny gaz cieplarniany emitowany przez samochody spalinowe podczas codziennego użytkowania. W pojazdach z silnikami elektrycznymi tego typu problemy nie występują, a ich właściciele mogą zredukować swój ślad węglowy.

Nie można również zapominać o tym, że coraz więcej stacji ładowania elektryków wykorzystuje energię odnawialną. W takich przypadkach jazda samochodem elektrycznym jest praktycznie całkowicie bezemisyjna.

Wysoki komfort prowadzenia aut z napędem elektrycznym

Kolejną zaletą związaną z zakupu elektryka jest możliwość cieszenia się dużym komfortem prowadzenia auta. Mogłoby się wydawać, że jedyna różnica pomiędzy samochodem spalinowym a elektrycznym dotyczy rodzaju silnika i związanego z nim paliwa. W praktyce jednak samochody elektryczne oferują bardzo szybkie przyspieszenie, co ułatwia włączanie się o ruchu na ruchliwych skrzyżowaniach i tym samym zwiększa bezpieczeństwo kierowcy oraz przewożonych przez niego pasażerów. Umieszczenie baterii w podwoziu, czyli rozwiązanie praktykowane w najlepszych samochodach elektrycznych przekłada się również na obniżenie środka ciężkości całego pojazdu. To natomiast pozwala uzyskać dużo większą stabilność i balans. Różnice wprowadzeniu są doskonale widoczne podczas pokonywania zakrętów oraz tego, jak prowadzi się auto, gdy osiągnięta zostaje prędkość maksymalna.

Z komfortem związana jest również cicha praca pojazdów wyposażonych w silniki elektryczne. Są one praktycznie niesłyszalne, co stanowi miłą odmianę po głośnych silnikach spalinowych. Jeżeli chcesz poznać inne zalety związane z użytkowaniem samochodu elektrycznego, zajrzyj do artykułu https://mapaladowania.pl/blog/wady-i-zalety-samochodu-elektrycznego/, a na pewno znajdziesz wiele ciekawych informacji.

Czy można ładować samochód elektryczny w domu?

Tym, co dla wielu kierowców stanowi jednak jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem elektryka jest możliwość uniezależnienia się od publicznie dostępnych stacji ładowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciel takiego pojazdu zaopatrzył się w odpowiedni moduł oferujący możliwość ładowania prądem z gniazdka. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać nie tylko wszyscy właściciele domów jednorodzinnych, ale również osoby posiadające miejsce w garażu podziemnym w bloku, o ile tylko wspólnota mieszkaniowa wyrazi stosowną zgodę. Dotyczy to zarówno kierowców wybierających bazowy model, jak i droższe wersje pojazdów elektrycznych.

Aktualna mapa stacji do ładowania samochodów elektrycznych

Przed wyruszeniem w dalszą podróż warto sprawdzić, gdzie dokładnie na trasie znajdują się stacje ładowania. Pomoże w tym popularna mapa stacji ładowania - https://mapaladowania.pl/, która zawiera informacje o punktach znajdujących się zarówno na terenie kraju, jak i za granicą.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO