Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Od kazania do dialogu... czyli warsztaty w Rudkach

środa, 19 czerwca 2024 14:11 / Autor: Maria Karyś
Od kazania do dialogu... czyli warsztaty w Rudkach
Od kazania do dialogu... czyli warsztaty w Rudkach
Maria Karyś
Maria Karyś

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach odbyły na warsztaty "ŚWIĘTOKRZYSKA SZKOŁA MÓWCÓW – od kazania do dialogu" w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024. Wydarzenie trwało od 9 do 16 czerwca.

– Pomysł na te zajęcia powstał w momencie pandemii. Byliśmy wtedy zamknięci, przerażeni i w zupełnie innej sytuacji komunikacyjnej. Byliśmy my, cyberprzestrzeń i telewizja. Chciałam coś w tym kierunku zrobić. Przedstawić jak na nowo podejść do rozmowy. Napisałam projekt do Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. W 2022 roku przeprowadziliśmy pierwszą edycję w ramach wakacyjnej szkoły mówców. A w tym roku udało się zorganizować te prelekcje jeszcze przed urlopami wakacyjnymi – opowiada Katarzyna Cedro, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach.

Podczas dzisiejszych (19 czerwca) ostatnich zajęć, wykład wygłosił prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i terapeuta.

– Wierzę, że to jak rozmawiamy, ma wpływ na to czy będzie pokój czy wojna, w głębokim znaczeniu. Chodzi o pokój w rodzinie, a nawet spokój wewnętrzny. To też jest ważne, bo mogę się ze sobą sprzeczać, kłócić, ale jeżeli jestem w dialogu to są zawsze dobre efekty. Rozmowa jest bardzo potrzebna ze sobą i z drugim człowiekiem – wyjaśnia profesor.

Jak zauważa specjalista, w relacjach międzyludzkich, język tworzy rzeczywistość.

- To jak się wysławiamy, ma znaczenie w odbiorze przekazu. Jeżeli wysławiamy rzeczywistość agresywnie, w sposób pokrętny i niechętny, to potem tak się dzieje. Dlatego język jest kluczem pokoju i wojny – możemy wybierać – mówi.

Jak zatem komunikować się w pokoju?

- Dobrze jest zakładać dobrą wolę drugiego. Rozmawiać tak, by dać się poznać i poznawać drugiego – dodaje profesor.

Prelekcje prowadzili też między innymi Beata Pszeniczna, Dawid Żłobiński, Renata Drozd czy Alicja Trukszyn. Udział mogli wziąć wszyscy mieszkańcy gminy Nowa Słupia, niezależnie od wieku. Chętnych nie brakowało

- W tych zajęciach korzystałam niemal w każdym dniu, ponieważ sama śpiewam i jestem członkiem zespołu ludowego.  Bardzo dużo dobrego wyniosłam z tych prelekcji. Jestem bardzo zadowolona – opowiada pani Irena Gąsior.

Jak podkreślają wszyscy uczestnicy, wartość wykładów jest bezcenna.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO