Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Spotkali się z wiceministrem i rozmawiali o zagrożeniach w Internecie

czwartek, 22 sierpnia 2019 13:32 / Autor: Beata Kwieczko
Spotkali się z wiceministrem i rozmawiali o zagrożeniach w Internecie
Spotkali się z wiceministrem i rozmawiali o zagrożeniach w Internecie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu, a młodzież coraz częściej surfuje po Sieci po godzinie 22. Na takie problemy zwrócił uwagę wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz podczas spotkania z wojewodą Agatą Wojtyszek i młodzieżą, które odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach kampanii profilaktycznej "Nie zagub dziecka w sieci". - Z badań przeprowadzanych przez NASK wynika, że zagrożenia dzieci i młodzieży w Internecie się nasilają. One spędzają coraz więcej czasu w przestrzeni internetowej, a to powoduje, że nie tylko korzystają z dobrodziejstw Internetu, ale są narażone na pewne niebezpieczeństwa. Chcielibyśmy zminimalizować te zagrożenia, do których należy m.in. patostreaming, czyli patologiczne transmisje na żywo, które są udostępniane w Internecie w ramach streamingu. Z badań wynika, że ponad 20 procent użytkowników spędza czas oglądając na żywo libacje okraszone wulgaryzmami, przemocą - mówił Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji

- Nie zależy nam na tym, żeby wprowadzać cenzurę, ale chcemy realizować zadania profilaktyczne i mówić, jak wyglądają zagrożenia w Internecie, w którym także bardzo powszechne są zjawiska pedofilii, przemocy, nienawiści i wielokrotnych oszustw. Także rodzice powinni pamiętać o tym, żeby nie udostępniać zdjęć, które w przyszłości mogą stanowić problem dla pociech i kontrolować, z jakich stron korzystają ich podopieczni. Warto skorzystać też z serwisu dyżurnet, przez który można dokonać anonimowo zgłoszenia o zagrożeniu w Internecie - dodał Andruszkiewicz.

- Korzystanie z Internetu daje nam wiele korzyści, ale niesie też za sobą zagrożenia, dlatego naszym celem jest edukowanie dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Dziś spotykamy się z młodzieżą, bo chcemy im pokazać, ile może im dać Internet, ale też jakie za sobą pociąga konsekwencje, kiedy skorzysta się z niego w niewłaściwy sposób - powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele samorządu województwa, policji oraz kuratorium oświaty. - Samorząd  dba o to, żeby dzieci i młodzież uczyli się w nowoczesnych placówkach i korzystali z nowoczesnego sprzętu komputerowego, ale również o to, żeby dostęp do szybkiego i bezpiecznego Internetu miało jak najwięcej mieszkańców naszego województwa. Jesteśmy w tej chwili na etapie przygotowania ósmej edycji projektu "Szybuj bezpiecznie w Internetowej chmurze", dlatego cieszymy się, że projekty, które realizujemy w połączeniu z działaniami naszego rządu, przyniosą z pewnością wymierne efekty i wszyscy będą bezpiecznie i z rozwagą korzystać z Internetu - podkreśliła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Inspektor Artur Bielecki, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach przypomniał, że od 2011 roku organizowane są spotkania profilaktyczne, w których do tej pory wzięło udział prawie 90 tysięcy młodych osób. - Prowadzimy też spotkania dla nauczycieli, pedagogów i osób starszych, żeby wiedzieli, że zagrożeń jest dużo, ale można z nimi walczyć - powiedział.

- To dobrze, że młodzież jest uświadamiana, że w Sieci nikt nie jest anonimowy i że tam można wyrządzić komuś wielką krzywdę. Mamy przykłady samobójstw dzieci i młodzieży z powodu nękania przez Internet i o tym trzeba rozmawiać, bo ten problem na pewno nie zniknął - dodał Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

DSC 0850

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO