Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Przed nami IX Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”

poniedziałek, 15 kwietnia 2024 12:51 / Autor: Michał Kita
Przed nami IX Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”
Przed nami IX Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”
Michał Kita
Michał Kita

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk spotka się z mieszkańcami Kielc. We wtorek (16 kwietnia) historyk weźmie udział w inauguracji IX Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w Filmie”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

W trakcie pierwszego seansu widzowie obejrzą film w reżyserii Jana Komasy „Golgota wrocławska”. Współautorem scenariusza tej produkcji był dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, który podczas spotkania opowie o kulisach powstania tego obrazu oraz o problematyce poszukiwań ofiar represji reżimu komunistycznego w Polsce.

Podczas przeglądu prezentowane są filmy poruszające problematykę walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości w okresie zaborów, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach PRL. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.

Organizatorami przeglądu „Historia w filmie” są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Filmowe spotkania w ramach przeglądu odbywać się będą raz w miesiącu od kwietnia do maja 2025 roku. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO