Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

750 podpisów pod wnioskiem o obwodnicę Malikowa

wtorek, 08 sierpnia 2023 12:54 / Autor: Weronika Karyś
750 podpisów pod wnioskiem o obwodnicę Malikowa
750 podpisów pod wnioskiem o obwodnicę Malikowa
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Siedemset pięćdziesiąt – tyle osób podpisało się pod apelem w sprawie wybudowania obwodnicy Malikowa, który dzisiaj trafił na biurko prezydenta Kielc, Bogdana Wenty. Włodarz ma jeszcze tydzień na podjęcie decyzji.

Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich lat na ulicy Malików, od skrzyżowania z Kolejarzy do skrzyżowania z Szajnowicza–Iwanowa, wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz zakaz ruchu pojazdów ciężkich w godzinach od 19.00 do 06.00. By zwiększyć bezpieczeństwo w tym obszarze zamontowano również progi zwalniające oraz kamerę. To nie poprawiło jednak trudnej sytuacji mieszkańców.

– To projekt, o którym w Kielcach mówi się od lat. Niezmiernie potrzebny, by poprawić bezpieczeństwo mieszkańców ulicy Malików, którzy każdego dnia borykają się z tranzytem. To również zadanie mające otworzyć tereny inwestycyjne zlokalizowane za Malikowem na potencjalnych inwestorów. Chodzi o dwieście hektarów powierzchni – mówi radny Marcin Stępniewski.

Przypomnijmy, że obecnie trwa nabór do siódmej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Miasto już podjęło decyzję, że w ramach inicjatywy zawnioskuje o kompleksowe uzbrojenie terenów zlokalizowanych w rejonie ulic Olszewskiego, Morawieckiego, Hubalczyków i Łódzkiej. O Malikowie nie ma jednak mowy.

– Pomysł nie jest nowy. Był już procedowany podczas poprzedniej kadencji. Teraz jednak pojawiła się możliwość pozyskania 30 milionów złotych z rządowych środków na ten cel. Nawet jeśli one nie wystarczą na pełną realizację przedsięwzięcia to powinno to zostać podzielone na etapy, tak by ulica powstała. Przez zaledwie kilka dni zebraliśmy pod tym apelem 750 podpisów, które składamy na biurko prezydenta Bogdana Wenty i liczymy na to, że wsłucha się on w głos mieszkańców Kielc i złoży wniosek do rządowego programu. Takiej okazji nie można zmarnować – podkreśla radny.

Słowom Marcina Stępniewskiego przyklaskują mieszkańcy bezpośrednio zaangażowani w walkę o swoje najbliższe otoczenie.

– Od wielu lat staramy się odciążyć naszą ulicę, którą przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy samochodów dziennie. Bezpieczeństwo na tej drodze jest bardzo zagrożone. Teraz otwiera się program, który umożliwiłby przełożenie ruchu na zewnątrz – zaznacza pan Zbigniew.

– Ulica Malików jest wąska, gęsto zabudowana, a domy są blisko jezdni. Mimo że załatwiliśmy zakaz wjazdu samochodów ciężarowych w godzinach nocnych – nie jest to przestrzegane – zauważa pan Tadeusz.

– Niestety, od lat, wszystko kończy się na obietnicach – mówi pan Jan. – Doszło do tego, że ludzie chcą się bić i protestować. Zrobią wszystko, żeby obwodnica powstała – dodaje pan Fryderyk.

Wnioski w siódmej edycji można składać do 16 sierpnia. Czy miasto weźmie pod uwagę prośby mieszkańców? O tym będziemy informować na bieżąco.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO