Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Literackie oblicze św. Jana Pawła II. Laureaci nagrodzeni

piątek, 08 grudnia 2023 00:11 / Autor: Karolina Posłowska
Literackie oblicze św. Jana Pawła II. Laureaci nagrodzeni
Fot. Karolina Posłowska
Literackie oblicze św. Jana Pawła II. Laureaci nagrodzeni
Fot. Karolina Posłowska
Karolina Posłowska
Karolina Posłowska

W czwartek (7 grudnia) o godzinie 17 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał konkursu literackiego pt. „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”. Laureaci i osoby wyróżnione odebrali nagrody.

W uroczystości brali udział ks. biskup Marian Florczyk, prezes Związku Literatów Polskich – Anna Zielińska-Brudek, ks. Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Kurii Diecezjalnej oraz uczestnicy i ich najbliżsi.

— Jest to wspaniałe przedsięwzięcie. Pisanie jest najpiękniejszym i najbardziej ważnym przywilejem, jaki może spotkać każdego z nas — mówiła Anna Zielińska-Brudek.

Pani Anna zwróciła uwagę na to, że Jana Pawła II nikt nie jest w stanie zastąpić. Uważa, że mieliśmy ogromne szczęście uczestnictwa w polskim cudzie. Podkreśla, że z ogromnym i nieprzerwanym uporem wraz z innymi, zachęca do uczestnictwa w tym konkursie i przemyśleń, czym i gdzie byłaby Polska, gdzie świat, gdyby nie postać papieża.

— Twórczość literacka Jana Pawła II jest dla nas pięknym świadectwem, a zarazem ogromnym wyzwaniem. Abyśmy sami decydowali o własnym losie. Byśmy słowem mówionym i pisanym pokazywali głębię wrażliwości,  godność i szacunek dla siebie oraz innych — dodaje Pani Zielińska-Brudek.

Ks. Biskup Marian Florczyk powiedział, że ideą konkursu jest zachęcenie do zainteresowania całą twórczością Jana Pawła II – z czasów, gdy był papieżem oraz biskupem, kardynałem krakowskim.  

— Znamy jego wypowiedzi. Potrafimy cytować kazania, dokumenty. Jednak poezja i publikacje książkowe wciąż mogą być nam obce. Twórczość Jana Pawła II nie jest prosta, ponieważ dotyczy kwestii człowieka oraz wartości, jakie są dla niego istotne. Jeśli chcemy ją zrozumieć, to potrzebna nam będzie nie tylko refleksja, ale i przygotowanie filozoficzne oraz teologiczne. Mimo to warto czytać jego dzieła. Zachęcam wszystkich, by zapoznali się z jego publikacjami i zrozumieli je — powiedział ksiądz biskup.

W pierwszej części wydarzenia wyróżnieni uczestnicy zaprezentowali swoją twórczość, a w drugiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Zgromadzeni mieli również okazje posłuchać gry na akordeonie w wykonaniu Radosława Suliga. Artysta zaprezentował utwór – „Misja”, Ennio Morricone.

— Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem niedoścignionym. Jego twórczość stwarza szeroką perspektywę dla wszelkiego rodzaju sztuki. Papież nauczał, by szczęścia i nieba szukać w sobie — mówiła Janina Raczyńska-Kraj, zwyciężczyni w kategorii „Proza od 20 lat”.

Pani Lidia Jędrocha-Kubicka podzieliła się z nami swoimi odczuciami. Przyznała, że podczas pisania towarzyszyła jej radość na myśl o powracających wspomnieniach.  

— Poezja ubarwia świat i rozpala ogień w duszy. Ma zasób słów, które odkrywamy sami. One przyklejają się do serca, a kiedy je zapiszemy, to widzimy obrazy, wracających wspomnień o Janie Pawle II — dodaje Pani Jędrocha-Kubicka.

Oto nagrodzeni uczestnicy konkursu:

Poezja (do lat 19)

I miejsce – Patrycja Kowalczyk

II miejsce – Amelia Banaszewska

III miejsce – Oliwia Dywan, Filip Maciejczyk

Wyróżnienia – Ewa Mariańczyk, Mikołaj Gwizd, Kinga Sobczyk

Poezja (od lat 20)

I miejsce – Zofia Walas

II miejsce – Martyna Śmiech

III miejsce – Piotr Nowak

Wyróżnienia – Jan Gumbisz, Lidia Jędrocha-Kubicka, Paweł Łukasik

Proza (do lat 19)

I miejsce – Michalina Ryńska

II miejsce – Aneta Polaczak

III miejsce – Mieszko Tofil

Wyróżnienia – Maksymilian Strojkowski, Agnieszka Janik, Amelia Brozińska

Proza (od lat 20)

I miejsce – Janina Raczyńska-Kraj

II miejsce – Anna Kowal

III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienia – nie przyznano

Posłuchaj wystąpień:

Amelia Banaszewska

Filip Maciejczk

Jan Gumbisz

Lidia Jędrocha- Kubicka

Patrycja Kowalczyk

Paweł Łukasik

Piotr Nowak

Martyna Śmiech

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO