KOŚCIÓŁ
Triduum i Wielkanoc w diecezji kieleckiej. Znamy szczegóły


Znamy szczegóły obchodów liturgicznych Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w diecezji kieleckiej. – Większość obrzędów będzie odbywać się normalnie, z zachowaniem przepisów sanitarnych – mówi ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Jak dodaje ksiądz Cisowski, pominięte zostaną tylko te obrzędy liturgiczne, które nie są obowiązkowe.
– W Wielki Czwartek, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie obmycia nóg. W Wielki Piątek nie odbędzie się zaś tradycyjna adoracja krzyża. Cześć krzyżowi oddamy w odpowiednich odległościach. Wszelkie procesje zostaną ograniczone do asysty liturgicznej, a wierni pozostaną na miejscu – tłumaczy rzecznik Kurii Diecezjalnej i dodaje, że kapłani powinni umożliwić wiernym odpowiednie przyjęcie Komunii Świętej.
– Powinni oni posiadać możliwość wyboru: czy chcą przyjąć Pana Jezusa do ust, czy na rękę. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie dwóch kolumn, w zależności od sposobu przyjęcia Komunii Świętej. Nikomu nie można odmówić możliwości wyboru formy – podkreśla nasz rozmówca.
W polskiej tradycji ważnym elementem Triduum Paschalnego jest święcenie pokarmów wielkanocnych. W naszej diecezji obrzęd w tym roku się odbędzie.
– Nie będzie tak jak w ubiegłym roku, ale jest zalecenie, aby poświęcenie odbywało się na zewnątrz i wierni mieli możliwość zachowania odpowiednich odstępów – dodaje ksiądz Mirosław Cisowski.
Przypomnijmy, że od jutra (27.03) limit wiernych w kościołach to jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu półtorametrowego odstępu.

![[FOTO+ WIDEO] Biskup Marian Florczyk: 20 lat temu odszedł największy autorytet świata](/media/k2/items/cache/41b15c846fef9e1e1b3938fc1e140fd5_L.jpg)



![[ZDJĘCIA] Masłów pamięta o Janie Pawle II](/media/k2/items/cache/11d90540748d92d7e6dd07dfc3df6519_L.jpg)

![[FOTO] Tak było 20 lat temu. Wspominamy rocznicę śmierci św. Jana Pawła II](/media/k2/items/cache/020353f51706c5bc814231a3d7e2976c_L.jpg)
