KOŚCIÓŁ
Po odpust do parafii Ducha Świętego w Kielcach. Stolica Apostolska przyznała przywilej


Odpust zupełny mogą otrzymać wierni, którzy wezmą udział w pielgrzymce do parafii Ducha Świętego w Kielcach. Przywilej wspólnocie parafialnej z Osiedla Na Stoku został przyznany przez Stolicę Apostolską. – Zachęcamy do pielgrzymowania i korzystania z odpustu, jak i ofiarowania go za zmarłych cierpiących w czyśćcu – mówi ks. Adam Kaczmarczyk, wikariusz parafii.
Dekret przyznający możliwość odpustu zupełnego to kolejny dokument Penitencjarii Apostolskiej nadający ten przywilej.
– To kontynuacja dwóch poprzednich dekretów związanych z Rokiem Ducha Świętego. Widzieliśmy wówczas, jako duszpasterze, większe zainteresowanie wiernych kultem Trzeciej Osoby Trójcy Świętej. Odnotowaliśmy wzrost uczestniczących w nabożeństwach i Mszach Wotywnych o Duchu Świętym. Powstało pytanie: jak nie stracić tego dziedzictwa i co zrobić, aby Jego kult dalej był żywy? Wystosowaliśmy więc prośbę do biskupa Jana Piotrowskiego, a za jego pośrednictwem do Stolicy Apostolskiej o dalsze trwanie odpustu zupełnego – tłumaczy ks. Adam Kaczmarczyk.
Penitencjaria Apostolska przychyliła się do prośby wspólnoty parafialnej i dzięki temu wierni, którzy pielgrzymują do parafii z Osiedla Na Stoku mogą uzyskać odpust zupełny pod kilkoma warunkami. Pielgrzymi muszą przystąpić do spowiedzi i Komunii Świętej, nawiedzić kościół Ducha Świętego, wziąć udział w obrzędach liturgicznych ku czci Ducha Świętego albo przynajmniej przez stosowny czas oddać się pobożnym rozmyślaniom, kończąc je Modlitwą Pańską, Składem Apostolskim oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. – Dodatkowym warunkiem jest uczestnictwo w Mszy Świętej we wtorek każdego miesiąca lub w trzeci czwartek każdego miesiąca – dodaje wikariusz parafii.
„Wierni, dla których przeszkodą jest starość, choroba lub inna poważna przyczyna, w wymienione wyżej dni będą mogli otrzymać odpust zupełny, jeśli – wzbudziwszy w sobie obrzydzenie do każdego grzechu i zamiar spełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, przed jakimś świętym obrazem dołączą duchowo do sprawowanej liturgii i do pielgrzymki, ofiarując miłosiernemu Bogu modlitwy i swoje cierpienia lub trudności własnego życia”- czytamy w dekrecie Stolicy Apostolskiej.

![[FOTO+ WIDEO] Biskup Marian Florczyk: 20 lat temu odszedł największy autorytet świata](/media/k2/items/cache/41b15c846fef9e1e1b3938fc1e140fd5_L.jpg)



![[ZDJĘCIA] Masłów pamięta o Janie Pawle II](/media/k2/items/cache/11d90540748d92d7e6dd07dfc3df6519_L.jpg)

![[FOTO] Tak było 20 lat temu. Wspominamy rocznicę śmierci św. Jana Pawła II](/media/k2/items/cache/020353f51706c5bc814231a3d7e2976c_L.jpg)
