Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[GALERIA] Biskup Jan Piotrowski odprawił Mszę świętą z okazji inauguracji roku akademickiego

wtorek, 22 października 2019 19:26 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

W kieleckim Kościele Akademickim pod wezwaniem świętego Jana Pawła II odbyła się uroczysta Msza święta z okazji inauguracji roku akademickiego, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski. We wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Politechniki Świętokrzyskiej z rektorami na czele.

Jan Paweł II podczas przemówienia do przedstawicieli świata nauki wygłoszonego w 1987 roku powiedział: „Służąc prawdzie z miłości do prawdy i do tych, którym ją przekazujemy, budujemy wspólnotę ludzi wolnych w prawdzie, tworzymy wspólnotę ludzi zjednoczonych miłością do prawdy i miłością wzajemną w prawdzie, wspólnotę ludzi, dla których miłość prawdy stanowi zasadę jednoczącej ich więzi.” Te jakże ważne słowa, wypowiedziane przez ówczesnego papieża, stały się inspiracją dla wielu osób. Do wiary i wielu innych słów Jana Pawła II nawiązał również biskup Jan Piotrowski w dzisiejszej homilii.

- Na wspólnej modlitwie mamy dogodną okazję, aby idąc śladami nauczania papieża, misjonarza, teologa, filozofa i poety pytać siebie o otwarcie naszego własnego serca na działanie Bożej łaski. Dwadzieścia jeden lat temu Jan Paweł II napisał, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła, które wznoszą człowieka do źródła prawdy. Wiara Jana Pawła II, jak zauważa jeden z komentatorów, daje przekonanie, że Bóg posyła kościół do świata takim, jakim jest i że jego pierwsze zadanie nie polega tylko na demaskowaniu zła, ale dzięki rozumowi oświeconemu światłem wiary, na poszukiwaniu wspólnej płaszczyzny dialogu, który jest drogą do prawdy - tłumaczy biskup Jan Piotrowski.

Mszę świętą zakończyło wystąpienie Jacka Semaniaka, rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który wypowiedział się w imieniu zaproszonych gości.

- Dzisiejsza modlitwa wpisuje się w ciągłą troskę Kościoła kieleckiego o środowiska akademickie - mówił rektor. - Jest to kontynuacja tych wszystkich działań, które były realizowane przez Kościół w odniesieniu do studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Politechniki Świętokrzyskiej. Dziękujemy za ten dar duszpasterskiej troski. Kościół Akademicki ma dla nas szczególne znaczenie ze względu nie tylko na to, że jest to miejsce spotkań dla grona akademickiego, ale również dlatego, że cechuje je niezwykła staranność liturgii - zauważa rektor.

Wysłuchaj całej homilii:

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO