REGION
[WIZUALIZACJE] Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu z większym wsparciem unijnym
O ponad pięć milionów złotych zwiększy się unijne dofinansowanie projektu budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, który powstanie w Umianowicach. Taką decyzję podjął zarząd województwa świętokrzyskiego. Przetarg na tę ważną inwestycję został rozstrzygnięty, a placówka ma ruszyć wiosną 2022 roku.
Z budową Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach plany wiążą zarówno przyrodnicy, jak i społeczność lokalna. Pierwsi mają nadzieję, że dzięki placówce będzie można prowadzić działania związane z edukacją przyrodniczą, drudzy liczą na ożywienie ruchu turystycznego na Ponidziu.
Projekt budowy ośrodka w Umianowicach zyskał, jako jeden z sześciu w naszym województwie, unijne dofinansowanie w wysokości 10 milionów złotych. Całkowita wartość przedsięwzięcia to prawie 14,5 miliona złotych. Zarząd województwa świętokrzyskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania ze środków unijnych o ponad pięć milionów złotych.
- To bardzo ważny projekt, wychodzący naprzeciw potrzebom edukacji ekologicznej, a także ochrony zasobów przyrodniczych Ponidzia, obejmujących obszary sieci NATURA 2000. Jestem przekonany, że zwiększenie dofinansowania projektu przyczyni się do jego sprawnego zrealizowania. Ponidzie zasługuje na lepszą promocję i działania, które pokażą unikalne walory tej krainy - mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
W ramach projektu planowana jest budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na około 55 miejsc noclegowych, sali edukacyjno-konferencyjnej oraz pracowni projektowo-badawczych. Powstanie również "Nidarium" czyli wielkogabarytowe akwarium, a budynek stacji istniejącej kolejki zostanie przeznaczony na cele ekspozycyjne.
- W planach mamy również przebudowę wieży ciśnień, powstanie zaplecza technicznego oraz edukacyjnego, w tym m.in. owczarni i stajni oraz przygotowanie wolnego wybiegu dla zwierząt ras rodzimych - wylicza Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Przetarg na realizację projektu został rozstrzygnięty, a wkrótce ruszą prace budowlane, które potrwają 18 miesięcy. Ośrodek powinien być otwarty wiosną 2022 roku.
- Społeczność lokalna liczy na to, że uda się walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne Ponidzia przełożyć się na ożywienie działalności biznesowej związanej z agroturystyką, hotelarstwem i gastronomią - dodaje dyrektor Hałatkiewcz.
Ośrodek będzie również miejscem organizacji konferencji naukowych, praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych oraz realizacji projektów naukowo - badawczych związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, a także miejscem otwartym dla przyrodników, ekologów i turystów z kraju i zagranicy.
Ogólny koszt projektu wynosi prawie 22 miliony złotych. Współfinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 15 milionów.
https://emkielce.pl/region/wizualizacje-osrodek-edukacji-przyrodniczej-na-ponidziu-z-wiekszym-wsparciem-unijnym#sigProGalleria7f2920d877