Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W Górach Świętokrzyskich działa SOPR. Ratownicy patrolują szlaki turystyczne

środa, 06 lipca 2022 14:32 / Autor: Michał Łosiak
W Górach Świętokrzyskich działa SOPR. Ratownicy patrolują szlaki turystyczne
Fot. FB/ŚPN
W Górach Świętokrzyskich działa SOPR. Ratownicy patrolują szlaki turystyczne
Fot. FB/ŚPN
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Tatrach pracuje TOPR, przy zbiornikach wodnych WOPR, a w Świętokrzyskim Parku Narodowym nad bezpieczeństwem turystów od niedawna czuwa… SOPR, czyli Specjalistyczne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Stowarzyszenie działa na zasadzie wolontariatu. Pracują w nim osoby uprawnione do działań ratowniczych – mają wykształcenie medyczne lub są ratownikami.

– Wielokrotnie byłem w Świętokrzyskim Parku Narodowym, a Góry Świętokrzyskie uważam za jedne z najbardziej urokliwych w naszym kraju. Jednocześnie zauważyłem, że jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie mamy niebezpieczne tereny bez zabezpieczenia ratowniczego. Pomyślałem, że to dobry moment na zmianę tego stanu – tłumaczy w rozmowie z Radiem eM Kielce Piotr Amenda, naczelnik SOPR.

Tak doszło do rozpoczęcia współpracy organizacji ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.

– Podpisaliśmy specjalne porozumienie. W soboty i niedziele wakacyjne prowadzone są specjalne dyżury ratowników i medyków  na szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo turystów – informuje Arkadiusz Adamczyk, kierownik Działu Udostępniania Parku i Edukacji.

Jednocześnie na terenie parku przebywają trzy patrole dwuosobowe. Czas dotarcia do osoby poszkodowanej nie przekracza 15-20 minut. SOPR działa od minionego weekendu (2-3 lipca) i już ma za sobą pierwsze interwencje.

– Nie były one groźne, ale jeden na taki wyglądał, bo dziecko biegnąc, uderzyło głową o skały. Skończyło się na potłuczeniach i drobnych krwawieniach – dodaje Piotr Amenda.

Z SOPR możemy skontaktować się w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pod numerem telefonu: 696 519 396.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO