MIASTO
Panie badały się w pięknych okolicznościach przyrody - Ogrodzie Botanicznym
Każdego roku w Polsce 1500 kobiet umiera na raka szyjki macicy. W województwie świętokrzyskim cytologię wykonuje tylko 21 procent pań uprawnionych do tego badania. Świętokrzyskie Centrum Onkologii nie pozostaje obojętne na ten problem.
Dlatego właśnie cyklicznie organizuje akcje edukacyjno-profilaktyczne, takie jak dzisiejsza, podczas której można było między innymi bezpłatnie wykonać cytologię oraz dowiedzieć się jak samodzielnie zbadać piersi. Tym razem mobilny gabinet położnej zwany cytobusem, zaparkował w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie cytologii raz na trzy lata w szczególności kobietom między 25. a 59. rokiem życia. Jest to przedział wiekowy, w którym występuje największe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Nie oznacza to jednak, że kobiety młodsze, bądź starsze są zwolnione z obowiązku badania się.
- Szacuje się, że od momentu zakażenia wirusem HPV, który jest przyczyną rozwoju raka szyjki macicy, do momentu rozwinięcia się choroby upływa dziesięć lat. Jeśli w tym czasie kobieta chociaż raz wykona cytologię, to szansa na jej wyleczenie zwiększa się. Badanie pozwala bowiem na wykrycie raka w stadium początkowym i przedinwazyjnym - mówi Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Ponad 90 procent badań wykonywanych w ramach akcji organizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, to badania z dobrymi wynikami. Pozostałe niecałe 10 procent dotyczy pacjentek, które otrzymały informację o tym, że muszą zgłosić się do poradni diagnostycznej.
- Więcej czasu zajęło mi wypełnienie dokumentów, niż samo badanie. Byłam zaskoczona tym faktem. Warunki - bardzo komfortowe, a wszystko trwało kilka minut i było całkowicie bezbolesne. Uważam, że takie badania to podstawa dla każdej kobiety, szczególnie, że dzięki nim możemy uniknąć poważnej choroby. Świadomość tego, że jestem zdrowa jest dla mnie bezcenna - mówi pani Urszula, jedna z pacjentek.
W ramach akcji panie mogły również dowiedzieć się, w jaki sposób samodzielnie zbadać piersi oraz jak często trzeba to robić.
- Każda kobieta powinna co najmniej raz w miesiącu wykonać badanie piersi. W przypadku pań, które miesiączkują kontrola powinna odbywać się między piątym, a dziesiątym dniem cyklu, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Podczas badania należy zwrócić uwagę, czy na ciele nie pojawiło się coś niepokojącego, coś czego wcześniej nie było. Na przykład jakieś zgrubienie, grudka, czy przeskakujący element. W razie wykrycia jakichkolwiek zmian, należy zgłosić się do lekarza - mówi Izabela Opalińska.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapowiada, że to nie ostatnia taka akcja. Cytobus pojawi się również 4 sierpnia w Łopusznie podczas „Impresji Łopuszańskich”. Tego samego dnia w Centrum Geoedukacji w Kielcach będzie dostępny namiot profilaktyczny. Organizatorzy zapraszają również na Dymarki Świętokrzyskie i dożynki powiatu kieleckiego w Mniowie.
https://emkielce.pl/miasto/te-badania-moga-uratowac-zycie-kazdej-kobiety#sigProGalleria5fd9cbff9f