MIASTO
Solidarni z pracującymi
Świętokrzyska „Solidarność” włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Przypomnijmy, że 131 lat temu w Chicago doszło do strajku robotników, którzy domagali się ośmiogodzinnego dnia pracy i godziwej płacy. Od 1890 dzień 1 maja na pamiątkę tego wydarzenia w wielu krajach świata jest świętem pracy. Dla związkowców z naszego regionu to okazja do podsumowań tego, co wydarzyło się w ostatnim roku.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” opublikował posłanie na dzień 1 maja. W piśmie czytamy, że związkowcy są zadowoleni z obniżenia wieku emerytalnego, ograniczenia zawierania umów tzw. „śmieciówek” i z podwyższenia minimalnych wypłat. Z okazji Święta Pracy i Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy związkowcy spotkali się na skwerze im. Stefana Żeromskiego, gdzie znajduje się pomnik upamiętniające powstanie „Solidarności”.
- Przed nami kolejne batalie, jak na przykład w sprawie podniesienia progów podatkowych. To postulowaliśmy już od dawna, bo dzięki zmianom pieniądze zostałyby w kieszeniach biednych ludzi. Kolejna sprawa: robotnicy w Chicago mówili o ośmiogodzinnym dniu pracy, a dziś panie pracujące w wielkich centrach handlowych nawet tego nie mają, bo pracują w święta, w niedziele. To dla nas bardzo ważne, byśmy nie kierowali się tylko własnym egoizmem. W niedzielę niekoniecznie musimy robić zakupy – mówił Waldemar Bartosz, przewodniczący związku na terenie województwa świętokrzyskiego.
Waldemar Bartosz mówił, że jak co roku są lokalne problemy do omówienia, jak na przykład te dotyczące działalności Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Przewodniczący w rozmowie z Radiem eM Kielce stwierdził, że człowiek pracy w naszym regionie ma się lepiej niż powiedzmy 2 lata temu. - Jednak wciąż daleko nam do tego, by dogonić średnią krajową. Nadal bezrobocie mamy wysokie, płaca jest niższa średnio o około 1000 złotych. Chociaż docierają do mnie sygnały z różnych zakładów pracy, że tegoroczne podwyżki w tym roku są godziwe. Zatem gonimy resztę kraju i chodzi o to, by tempo zmian było większe – mówił Waldemar Bartosz.
Po złożeniu kwiatów przy pomniku upamiętniającym powstanie „Solidarności” związkowcy przenieśli się do kościoła św. Józefa Robotnika w Kielcach. Biskup Senior Kazimierz Ryczan przewodniczył mszy świętej w intencji pracujących, bezrobotnych oraz ich rodzin.
https://emkielce.pl/miasto/solidarni-z-pracujacymi#sigProGalleriadae4f607c9