Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ruszyły konsultacje społeczne ws. zagospodarowania Doliny Silnicy!

poniedziałek, 13 września 2021 13:46 / Autor: Weronika Karyś
Ruszyły konsultacje społeczne ws. zagospodarowania Doliny Silnicy!
Ruszyły konsultacje społeczne ws. zagospodarowania Doliny Silnicy!
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Miasto rozpoczęło długo zapowiadane i wyczekiwane przez mieszkańców konsultacje społeczne w sprawie sposobu zagospodarowania Doliny Silnicy. Obszar zlokalizowany pomiędzy al. IX Wieków Kielc, a ul. Jesionową liczy piętnaście hektarów i jak zaznaczają specjaliści, ma naprawdę ogromny potencjał.

Konsultacje rozpoczęły się w poniedziałek, 13 września i potrwają do 31 października.

- Dolina Silnicy to zielony kręgosłup naszego miasta i jedna z priorytetowych zielonych inwestycji. Chcemy naradzić się z mieszkańcami, jak powinno wyglądać to bardzo wyjątkowe miejsce w Kielcach – mówi wiceprezydent Agata Wojda.

- Już na etapie przygotowawczym udało nam się dokonać kilku rzeczy. Po pierwsze, decyzją radnych w lipcu ten obszar zyskał statut parku miejskiego. Udało nam się też zaprosić do zespołu eksperckiego kilkoro mieszkańców Kielc z bardzo wielu dziedzin i bardzo różnych obszarów, z którymi już odbyliśmy wstępne spotkanie. Chcemy go mocno angażować w cały proces – dodaje.

Po raz pierwszy w historii miasto zdecyduje się też na nowy model przygotowania koncepcji architektonicznej.

- Nie będzie to klasyczny konkurs architektoniczny tylko konkurs w formule flamandzkiej, pozwalającej na każdym etapie konsultacji rozmawiać z tymi, którzy będą szykować projekty. Oczywiście jest to formuła wymagająca, ale przynosi zdecydowanie lepsze, demokratyczne efekty. Chcemy ją ogłosić w przyszłym roku – tłumaczy Wojda.

Dolina Silnicy to specyficzny teren. Jak zaznacza dyrektor wydziału architektury i urbanistyki, Artur Hajdorowicz przy tworzeniu planów zagospodarowania trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

- Dolina Silnicy należy do obszaru chronionego krajobrazu. Przede wszystkim jest zakaz zmiany stosunków wodnych, wycinki drzew i krzewów, zmiany rzeźby terenu, a także lokalizacji obiektów budowlanych w odległości stu metrów od linii brzegowej rzeki. Jest to teren zalewowy, zagrożony wystąpieniem wysokiej wody – wylicza dyrektor.

- Wszyscy potwierdzą, że dla tego parku potrzebna jest spójna wizja, którą będziemy przez lata realizować. Potrzebne są działania, które budują większą jakość. Dążymy do tego, żeby stworzyć tutaj zielony raj. Pracy jest bardzo dużo – zaznacza Hajdorowicz.

Mieszkańcy mogą wyrażać swoje opinie na temat Doliny Silnicy przede wszystkim poprzez ankietę udostępnioną na stronie internetowej Idea Kielce.

– Pamiętamy o tych, którzy nie mogą w ten sposób uczestniczyć w konsultacjach i dajemy też inne możliwości. Po pierwsze, seniorzy będą mogli wypełniać ankiety w wersji papierowej we wszystkich klubach seniora na terenie miasta. Będzie można również pobrać ankietę ze strony, wydrukować, dać komuś do wypełnienia i gotową złożyć w ratuszu - informuje Rafał Zamojski, główny specjalista ds. centrum miasta i współpracy z przedsiębiorcami.

W najbliższych dniach miasto planuje również bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.

16 września, od godziny 16 w Przestrzeni Relaksu

18 września, w godzinach 12-18, ul. Głowackiego

19 września, od godziny 13 w Przestrzeni Relaksu

22 września, w godzinach 10-16, ul. Staszica

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO