MIASTO
Rozmawiali o młodzieży w wirtualnej rzeczywistości
O młodych ludziach na granicy dwóch światów – realnego i wirtualnego, rozmawiali uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty. Spotkanie odbyło się w murach Politechniki Świętokrzyskiej.
Jak mówił Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty to odpowiedź na dylematy związane z rozwojem nowoczesnych technologii, które wkraczają w życie młodzieży.
– Chcemy mówić o zagrożeniach, które wynikają z korzystania z internetu. Zwracamy uwagę rodziców na to co wpływa na ich dzieci. Wiele młodych ludzi funkcjonuje w świecie wirtualnym. Spróbujemy ten trend odwrócić. Problem niestety z roku na rok się pogłębia – zauważył.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele licznych instytucji. Obecny był także Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
– Warto zastanowić się nad tym, czy wirtualny świat jest pomocą, czy niebezpieczną alternatywą. Cieszę się, że kuratorium zidentyfikowało problem. Dotyczy on osób młodych, którzy płacą ogromną cenę za postęp cywilizacyjny. Nie wyrobiliśmy sobie jeszcze mechanizmów obrony na to, co nazywamy cyberświatem. Jest więcej pytań, niż odpowiedzi – wyjaśniał.
Jednym z prelegentów był ks. prof. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego na Białogonie, który mówił o wartościach i ich wpływie na życie młodych osób.
– Warto być człowiekiem wartościowym. Wszystko rodzi się w naszych sercach już od początku. Później idziemy przez świat i pragniemy, aby to życie miało sens. Świat współczesny jest bardzo skomplikowany. Zaawansowanie technologiczne idzie naprzód. Chyba nie potrafimy go dogonić z etyką i moralnością. Z drugiej strony, warto się zastanowić, czy dawniej było łatwiej i zadać sobie pytanie o to kim się jest i czego pragniemy w życiu. Takie dylematy towarzyszą od zawsze człowiekowi. Cieszę się, że organizatorzy mieli odwagę zaprosić na tę konferencję księdza. Warto bowiem rozważyć co z naszą duchowością – podkreślił kapłan.
O autodestrukcyjnych zachowaniach dzieci i młodzieży mówiła zaś psychiatra dr Agata Horeck-Lewitowicz. Z kolei Małgorzata Łuba, psycholog i trener zwróciła uwagę na wartość słów. Nie zabrakło również tematów związanych z cyberprzemocą. Wśród gości był również senator Krzysztof Słoń.
– Nie mogło mnie tu dzisiaj zabraknąć, chociażby po to, żeby podziękować za podjęcie niezwykle ważnych tematów społecznych. Rzutują one na to co będzie się działo w przyszłości z naszym społeczeństwem. Dobrze, że monitorujemy i dostrzegamy treści w przestrzeni wirtualnej. Rodzice, środowisko domowe niekoniecznie radzi sobie z tym problemem. W związku z tym podejmowanie tych tematów jest istotne – tłumaczył senator.
https://emkielce.pl/miasto/rozmawiali-o-mlodziezy-w-wirtualnej-rzeczywistosci#sigProGalleria53eb1463d3