MIASTO
Popiersie Jerzego Pilcha odsłonięte
Jerzy Pilch, znany pisarz, doczekał się upamiętnienia w Kielcach. W Alei Sław na Skwerze im. Szarych Szeregów stanęło jego popiersie. Odsłoniła je żona artysty Kinga Strzelecka-Pilch wraz z włodarzami miasta.
– Ten projekt dobrze oddaje jego podobieństwo. Jestem dumna z tego, że popiersie stoi akurat w tym miejscu – w wieżowcu obok przeżyłam pierwsze pięć lat swojego życia i tu uczyłam się chodzić. Jako mała dziewczynka patrzyłam na te popiersia i czytałam o tych osobach w encyklopedii. Mam nadzieję, że w przyszłości jakaś dziewczynka będzie tu przechodzić i trafi na jakąś książkę Jurka – mówi Kinga Strzelecka Pilch.
Na wykonanie pomnika ogłoszony był konkurs. Wygrała go Aleksandra Wiater, kielczanka, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
– To było trudne zadanie, trzeba było zapoznać się z dokumentacją. Na każdym zdjęciu wyglądał inaczej, ciężko było uchwycić charakterystyczne cechy. Po rozmowie z panią Kingą stwierdziłam, że najważniejsze, by uchwycić gest, sposób w jaki się ubierał, w jaki się patrzył, zawsze dość poważny i zły. To był jeden z moich trudniejszych projektów.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta wyraził radość, że kielecka Aleja Sław zyskuje nowe pomniki, przedstawiające postacie związane z naszym miastem
– Jerzy Pilch był kielczaninem z wyboru. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że odejście takiej postaci z naszego życia publicznego jest ogromną stratą. Tym popiersiem zapisuje się w historii naszego miasta, będzie ono przypominało o jego życiu i twórczości – podkreślił.
W uroczystości uczestniczyli także wiceprezydenci Agata Wojda i Marcin Chłodnicki, Anna Zielińska-Brudek, prezes Związku Literatów Polskich Oddziału w Kielcach oraz doktor Bartłomiej Zapała, który odczytał fragment twórczości Jerzego Pilcha.
Pomnik na Skwerze Szarych Szeregów to nie jedyne upamiętnienie pisarza w Kielcach. Od września jest on patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– To wyjątkowy felietonista, pisarz, znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To nie był celebryta, dla niego słowo było najważniejsze. Był czujnym obserwatorem rzeczywistości. Nie zawsze wypowiadał się tak, jak by sobie wiele osób życzyło, ale dzięki kontrowersjom sprawił, że jego słowa mają i będą miały duże znaczenie – powiedziała Anna Żmudzińska, dyrektor biblioteki.
Kielecka Aleja Sław liczy ponad 50 pomników, przedstawiających znanych ludzi kultury i sztuki.
https://emkielce.pl/miasto/popiersie-jerzego-pilcha-odsloniete#sigProGalleriaa186da6131