Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kultura nie ma granic. Udowodnią to niewidomi artyści

czwartek, 19 maja 2022 14:03 / Autor: Weronika Karyś
Kultura nie ma granic. Udowodnią to niewidomi artyści
Marek Kalbarczyk, założyciel Fundacja Szansa dla Niewidomych
Kultura nie ma granic. Udowodnią to niewidomi artyści
Marek Kalbarczyk, założyciel Fundacja Szansa dla Niewidomych
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W ramach międzynarodowej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND już 25 maja w kieleckim Domu Środowisk Twórczych odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Kultura bez granic”. W ramach inicjatywy na scenie zaprezentuje się m.in. niewidomy artysta z Belgii.

Konferencja REHA to cykliczne wydarzenie organizowane przez Fundacje Szansa dla Niewidomych. W tym roku odbędzie się jego dwudziesta edycja.

– To wydarzenie wielowątkowe i interdyscyplinarne. Na centralnym spotkaniu w Warszawie odbywają się różnego rodzaju panele dyskusyjne, wystąpienia gości specjalnych, zapraszane są władze, członkowie różnych organizacji i stowarzyszeń, ale także firmy, bo to właśnie na tej konferencji wiele urządzeń i rozwiązań dla niewidomych ma swoją premierę – mówi Milena Rot, kierowniczka działu zagranicznego Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Oprócz wspomnianego już spotkania w Warszawie, fundacja organizuje również wydarzenia regionalne. Jedno z nich już niebawem (25 maja) odbędzie się w Kielcach. Hasło przewodnie to „Kultura bez granic”.

– Celem wydarzenia jest zintegrowanie różnych środowisk, pokazanie że osoby niewidome i słabowidzące funkcjonują w świecie, ale także, że kultura nie ma granic w sensie dosłownym i metaforycznym. Osoby niewidome mogą być przecież zarówno jej odbiorcami, jak i twórcami – mówi Milena Rot.

Spotkanie rozpocznie się od części merytorycznej, podczas której zostaną wygłoszone trzy krótkie referaty.

– Jest ona skierowana głównie do przedstawicieli instytucji kultury. Będziemy mówić o tytułowej kulturze bez granic, ale też sposobach pozyskiwania środków finansowych na działania dostępnościowe i na koniec przykład dobrych praktyk, czyli występ przedstawicieli Muzeum Wsi Kieleckiej – informuje nasza rozmówczyni.

Na szczególną uwagę zasługuje druga część wydarzenia, w której zaplanowano występ muzyczny niewidomego artysty z Belgii oraz spotkanie autorskie z niewidomym pisarzem – Markiem Kalbarczykiem.

– Marek Kalbarczyk to założyciel Fundacji Szansa dla Niewidomych, a także osoba o wielu pasjach i talentach, od której warto się uczyć, jak funkcjonować z dysfunkcją wzroku. To również współtwórca pierwszego w Polsce syntezatora mowy. Dla naszego szefa nie ma granic – mówi Gabriela Rubak, tyflospecjalistka Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Okazuje się, że tego typu spotkania są bardzo cenne, szczególnie dla osób niewidomych i słabowidzących.

– Na jednym ze spotkań do naszego szefa podeszła pani ze łzami w oczach i powiedziała: „Panie Marku, Pan zmienił moje życie. Myślałam, że mogę tylko siedzieć w domu i że już nic na mnie nie czeka”. Kiedy nam to opowiadał stwierdził, że dla takich momentów warto tworzyć tę fundację – wspomina Milena Rot.

W tego typu wydarzeniach mogą wziąć jednak udział nie tylko osoby z dysfunkcją wzroku, ale generalnie wszyscy zainteresowani. Całość rozpocznie się o godzinie 11:30.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO