MIASTO
Czytali książki niewidomego pisarza, również w brajlu
– Życie bez wzroku jest fascynujące i wcale nie mniej ciekawe – stwierdził Marek Kalbarczyk, niewidomy pisarz i prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych. To właśnie fragmenty jego książki zostały dzisiaj (20 października) odczytane w kieleckiej Galerii Sztuki Winda. Całości przysłuchiwały się zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i pełnosprawne.
Celem spotkania była promocja czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabowidzących.
– Postrzegam świat „trzecim okiem”, które sobie wymyśliłem. Uważam bowiem, że człowiek ma w głowie translator, który umożliwia przekształcanie wszystkich bodźców w obraz. Mój obraz tworzy się na podstawie tego co usłyszę, czego dotknę, co zgadnę lub przewidzę. Kiedy słyszę czyjeś kroki to natychmiast w mojej głowie pojawia się obraz tej osoby, oczywiście bez szczegółów, bez twarzy, ale jednak on się pojawia. Tak jest ze wszystkim innym. Dużo daje mi również to, że kiedyś byłem osobą widzącą i wiem, jak wygląda świat – wyjaśnia pisarz, Marek Kalbarczyk.
Osoby niewidome czytają książki w języku brajla lub w wersji dźwiękowej.
– Chcemy promować świat otwarty dla niewidomych, świat kultury. Chcemy pokazywać, że osoby niewidome czytają, muzykują i stąd to spotkanie. Chcemy się też łączyć z osobami z innymi problemami i niepełnosprawnościami, ale też ze zdrową częścią społeczeństwa – wyjaśnia Ewa Bąk z Fundacji Szansa dla Niewidomych.
Całość niebyła by możliwa gdyby nie wsparcie Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
– Urząd Marszałkowski, a konkretnie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, od lat współpracuje z Fundacją Szansa dla Niewidomych, która każdego roku pozyskuje od nas granty na różnego rodzaju wydarzenia. Chcemy wspierać te osoby, dlatego bardzo się cieszę, że w ramach tegorocznych środków mogliśmy zorganizować wydarzenie promujące czytelnictwo wśród osób niewidomych i ich otoczenia. Osoby z niepełnosprawnościami chcą żyć normalnie i chcą być normalnie traktowane, dlatego trzeba im stwarzać takie warunki, aby tak właśnie się czuły – mówi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik.
Wśród osób wspierających organizację wydarzenia znalazła się także wiceprzewodnicząca kieleckiej rady miasta, Joanna Winiarska.
– Chcemy konsekwentnie łamać bariery dla osób z niepełnosprawnościami i integrować je z osobami pełnosprawnymi. Poprzez czytanie fragmentów książki Marka Kalbarczyka przenieśliśmy naszych gości do świata osób niewidomych, ich odczuć i doznań – dodaje.
Fragment książki przeczytali m.in. Małgorzata Oracz, Marcin Szczurkiewicz, Piotr-Bogusław Jędrzejczak, Artur Wijata, Tomasz Wilman i Jakub Zając. Całość uświetnił występ niewidomych muzyków.