Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

IDOL 2021. Nagrodzą osoby i instytucje, które pomagają niewidomym

piątek, 14 maja 2021 15:58 / Autor: Beata Kwieczko
IDOL 2021. Nagrodzą osoby i instytucje, które pomagają niewidomym
IDOL 2021. Nagrodzą osoby i instytucje, które pomagają niewidomym
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Fundacja Szansa dla Niewidomych po raz kolejny nagrodzi osoby i instytucje za ich aktywność na rzecz osób z niepełnosprawnościami wzroku. Kandydatów do konkursu IDOL można zgłaszać już tylko do 19 maja.

Kandydatury zgłaszać można w następujących kategoriach:

IDOL ŚRODOWISKA - wybitna osoba niewidoma lub słabowidząca, zadziwiająca pracowitością, energią, pomysłowością, osiągnięciami, albo osoba widząca, oddająca środowisku swoje nieprzeciętne zdolności i czas, przyczyniająca się do emancypacji osób z niepełnosprawnością wzroku, która w wielkim stopniu pozytywnie wpływa na sytuację środowiska.

MEDIA - przedstawiciel mediów (osoba fizyczna lub prawna), która nadaje, realizuje, tworzy, przygotowuje materiały: filmy, audycje, programy, relacje, artykuły, książki itd. w taki sposób, że ich pełnoprawnym odbiorcą są w sposób nieskrępowany i samodzielny niepełnosprawni wzroku i/lub której materiały omawiają problemy środowiska.

URZĄD OTWARTY DLA NIEWIDOMYCH - urząd lub pracownik urzędu, który rozumie specyfikę i potrzeby środowiska i organizuje działanie tak, by urząd był dostępny dla osób z dysfunkcją wzroku.

EDUKACJA - podmiot zajmujący się edukacją (szkoła, uczelnia) lub nauczyciel, wykładowca, szkoleniowiec, dla którego nauczanie niewidomych i słabowidzących jest ważnym elementem procesu kształcenia uczniów/studentów, przyjmująca w swoje progi niewidomych lub słabowidzących kandydatów, radzi sobie z ich kształceniem i dysponuje odpowiednim oprzyrządowaniem, niwelującym niepełnosprawność wzroku, a jego obiekty są dostosowane do potrzeb i możliwości środowiska.

INSTYTUCJA/PLACÓWKA KULTURY/FIRMA - instytucja lub firma prowadząca działalność kulturalną, religijną, gospodarczą, finansową, sportową, transportową, rekreacyjną itd., świadcząca usługi dla ogółu społeczeństwa, tak, żeby osoby z dysfunkcją wzroku mogły z nich korzystać na warunkach jak inni obywatele. Zarówno działalność kandydata jak i jego obiekty, do których mają dostęp obywatele muszą być dostosowane do potrzeb środowiska. Podobnie informacje, towary, zbiory, eksponaty itp. przygotowane dla wszystkich odbiorców muszą być dostosowane do potrzeb środowiska.

ANTYIDOL - wskazanie negatywnego przykładu, który pokazuje brak empatii dla środowiska, na przykład poprzez unikanie kontaktów z niewidomymi i słabowidzącymi w swoim otoczeniu, nie stosowanie się do zasad społecznej solidarności, empatii, integracji i dostępności.

Zwycięzców etapu wojewódzkiego poznamy po 4 czerwca podczas regionalnej konferencji REHA. Laureaci pierwszego etapu wezmą udział w konkursie krajowym. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone podczas ogólnopolskiej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND w Warszawie w dniach od 10 do 13 września.

Kandydatów można zgłaszać do 19 maja poprzez stronę: http://idol.szansadlaniewidomych.org/

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO