MIASTO
O likwidowaniu barier i pokonywaniu granic w DŚT
Widzą słabo albo wcale, są jednak przekonani, że nie ma rzeczy niemożliwych. Mowa o Fundacji Szansa dla Niewidomych, która już po raz dwudziesty zorganizowała międzynarodową konferencję REHA. To właśnie w ramach tego wydarzenia w kieleckim Domu Środowisk Twórczych odbyła się szeroka dyskusja na temat dostępności w regionalnych instytucjach kultury.
Tegoroczne spotkanie w Kielcach odbyło się pod hasłem „Kultura bez granic”.
– Cieszę się, że po raz siódmy mam przyjemność współorganizować to wydarzenie. Trzeba głośno mówić, że osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas. Tak naprawdę czasami niewiele potrzeba, aby zmieniać dla nich naszą przestrzeń, tak by była jak najbardziej dostępna. To wydarzenie stanowi dowód, że osoby słabowidzące i niewidome chcą zostać wysłuchane i chcą aktywnie uczestniczyć w łamaniu barier – mówi Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca kieleckiej rady miasta.
O tym, że ograniczenia warto pokonywać głośno mówią same osoby z niepełnosprawnościami.
– Celem wydarzenia jest zintegrowanie różnych środowisk, pokazanie że osoby niewidome i słabowidzące funkcjonują w świecie, ale także, że kultura nie ma granic w sensie dosłownym i metaforycznym. Osoby niewidome mogą być przecież zarówno jej odbiorcami, jak i twórcami. To wspaniałe i budujące, że jest tu dzisiaj z nami tak wiele przychylnych nam osób – mówi Milena Rot, kierowniczka działu zagranicznego Fundacji Szansa dla Niewidomych.
Jak zaznacza Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami, ta może dotknąć każdego z nas.
– Na co dzień pomagamy nie tylko niepełnosprawnym, ale w ogóle wszystkim, bo wiele rzeczy może spowodować, że człowiek zacznie się nagle zmagać z ograniczeniami. Przyglądamy się inwestycjom, które prowadzi Urząd Miasta, bo standardy dostępności nie mówią o wszystkim, a niepełnosprawni często mają jakieś swoje sugestie i ten głos powinien być brany pod uwagę – stwierdza.
Jak z kolei podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, rolą zarówno rządu, jak i samorządu jest to, aby osoby z niepełnosprawnościami miały zapewniony dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr.
– W tym celu realizowany jest między innymi rządowy program „Dostępność Plus”. Rolą tego programu jest właśnie dostosowanie wszelkiego rodzaju obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo samorząd województwa świętokrzyskiego każdego roku przeznacza środki na wsparcie takich organizacji jak m.in. szansa dla niewidomych – mówi.
O tym, jak wiele już udało się zrobić mówił również senator Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Słoń.
– Program „Dostępność Plus” jest niezwykle nowatorski i ambitny, bo pokazuje jak wiele miejsc wymaga jeszcze otwarcia na osoby z niepełnosprawnościami. Cieszy mnie, że to my zdecydowaliśmy o tym, że większość programów telewizyjnych ma być dostępna dla osób z głuchych czy niewidomych. Cieszy mnie też, że w społeczeństwie następuje proces akceptacji i zrozumienia, że wśród nas też są osoby z niepełnosprawnościami – stwierdził.
Inicjatywa na Kielcach się nie kończy. Już w najbliższych dniach Fundacja Szansa dla Niewidomych zagości również m.in. na spotkaniach w Rzeszowie, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku.