Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Eksperci rozmawiali o problemach osób niewidomych i słabowidzących

środa, 09 czerwca 2021 14:00 / Autor: Beata Kwieczko
Eksperci rozmawiali o problemach osób niewidomych i słabowidzących
Eksperci rozmawiali o problemach osób niewidomych i słabowidzących
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

O barierach architektonicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz cyfrowych rozmawiali uczestnicy konferencji, którą zorganizowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach Fundacja Szansa dla Niewidomych. Podczas spotkania nagrodzone zostały osoby i instytucje, które przyczyniają się do promowania świata otwartego dla niewidomych.

Konferencja została zorganizowana po raz 19. w ramach corocznego spotkania REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2021, w którym uczestniczą osoby niewidome, słabowidzące i ich bliscy. Wydarzeniu, które odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach towarzyszyło hasło "Dostępność na serio autentyczne niwelowanie skutków niepełnosprawności w dążeniu do wyrównania życiowych szans".

– Konferencja wiąże się z wieloma ideami: bycia razem, działania dla tych, którzy są słabsi, chorzy, niepełnosprawni, budowania empatii społecznej, bo właśnie my - niewidomi tego oczekujemy – mówi Marek Kalbarczyk, założyciel i prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych. – Chodzi o empatię nie tylko społeczeństwa, ale i władz, o dostępność architektoniczną, informacyjną, ale przede wszystkim o możliwość uzyskania pomocy. Sytuacja sie poprawia, ale jeszcze jest daleka od ideału, dlatego musimy ja razem poprawiać – dodaje.

Gabriela Rubak, tyflospecjalista z Fundacji Szansa dla Niewidomych, podkreśla, że problemów, z którymi borykają się na co dzień osoby niewidome i słabowidzące jest bardzo dużo.

– Wiążą się one z brakiem dostępności przestrzeni publicznej, z barierami informacyjno-komunikacyjnymi i cyfrowymi, a także architektonicznymi, na które napotykają osoby z dysfunkcją wzroku. Najbardziej uciążliwe są trudności związane z mentalnością ludzi zdrowych. Jest wiele mitów i stereotypów, które podczas takich konferencji chcemy obalać. Chcemy pokazywać, że osoby niewidome mogą normalnie żyć i realizować się w życiu zawodowym i społecznym – tłumaczy.

W organizację konferencji zaangażowała się radna Joanna Winiarska, a także zarząd województwa świętokrzyskiego.

– To są bardzo ważne wydarzenia, dlatego że możemy wymienić doświadczenia i dowiedzieć się, czego takie osoby potrzebują, a także w jakim kierunku powinny iść nasze działania, aby żyło im sie lepiej – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

– Dzięki takim wydarzeniom pokazujemy, że wspólnie potrafimy działać dla dobra ogółu – dodaje Joanna Winiarska.

Podczas konferencji nagrodzone zostały także osoby i instytucje, które przyczyniają się do promowania świata otwartego dla niewidomych. Wśród nich był Marian Zakrzewski, prezes Polskiego Związku Niewidomych Koło w Kielcach.

– Nas związek zrzesza około 600 osób, w tym 50. dzieci. Przeważnie są to osoby starsze, które mają wiele problemów. Brakuje np. lekarzy i wolontariuszy, którzy by im pomogli, szczególnie teraz podczas pandemii. Sam wspieram takich ludzi i będę to robił nadal – tłumaczy.

W ramach spotkania REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2021 w najbliższą sobotę od godziny 14 do 18 przy Muszli koncertowej w Parku Miejskim w Kielcach odbędzie się piknik integracyjny. W programie znajdą się pokazy taneczne, występy artystyczne oraz konkursy i zabawy dla dzieci. Będą także stoiska promujące świat otwarty dla niewidomych, czyli m.in. gabinety dźwięku i dotyku, gry planszowe dla niewidomych oraz sprzęt codziennego użytku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO