Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce

poniedziałek, 17 lutego 2020 20:39 / Autor: Weronika Karyś
[FOTO] Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce
[FOTO] Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Nagrody Miasta Kielce przyznano już po raz dwudziesty piąty. Wśród wyróżnionych znalazła się policjantka, lekarz i ksiądz, nie zabrakło również artystów oraz działaczy społecznych. Laureatem nagrody specjalnej mianowano Polski Czerwony Krzyż. Pamiątkowe statuetki wręczył prezydent miasta Bogdan Wenta.

- Te osoby są zaangażowane nie tylko lokalnie, ich działalność jest także doceniana, nagradzana i rozpoznawana poza granicami naszego województwa, a nawet kraju. To jest dla nas ogromne wyróżnienie, że możemy tych ludzi doceniać – mówił Bogdan Wenta. - Mam nadzieję, że ta nagroda doda im skrzydeł i energii do dalszej pracy – dodała wicemarszałek Renata Janik.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, który dwa lata temu sam odebrał wspomnianą nagrodę z rąk ówczesnego prezydenta, nie krył dumy z postawy kielczan. – Dla mnie najbardziej wzruszającej jest to, kiedy ludzie, którzy zaszli bardzo daleko z przyjemnością przyznają się do tego, że pochodzą z Kielc. Budujący jest również fakt, że laureaci w większości nie zgłaszają się sami, robią to osoby, które widzą i doceniają ich ciężką pracę – stwierdził senator.

Wśród nagrodzonych znalazł się między innymi znany i ceniony przez kielczan ksiądz Krzysztof Banasik. - Przede wszystkim jestem zaskoczony, że tę nagrodę otrzymałem, bo wolałbym pozostać skromnym człowiekiem, nie pracuję dla odznaczeń – mówił ksiądz Banasik.

Lista laureatów:

Ksiądz Krzysztof Banasik - zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, gdzie koordynuje m.in. kolonie charytatywne, pomoc bezdomnym, placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, pomoc żywnościową dla najuboższych oraz projekty z zakresu aktywizacji społecznej i zawodowej. Mocno zaangażował się w powstanie Hospicjum Stacjonarnego św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Pełni również funkcję duszpasterza sportowców oraz sprawuje opiekę duchową nad zawodnikami PGE VIVE Kielce i Korony Kielce.

Ewelina Gronowska - aktorka Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Zagrała w około 30 tytułach, ale angażuje się też w przedsięwzięcia pozateatralne, współpracuje z pedagogami kieleckich szkół, biorąc udział w warsztatach i pokazach aktorskich, wspiera kampanie społeczne i akcje charytatywne.

Tomasz Irski - dzięki niemu miasto Kielce zaistniało w środowisku osób głuchych w kraju i za granicą. Organizował międzynarodowe spotkania artystyczne we włoskim Trydencie dla środowiska osób z dysfunkcją słuchu. Jest twórcą kieleckiego Teatru Plastycznego SEN, który zrzesza osoby głuche.

Cezary Jastrzębski - pracownik Instytutu Historii, związany z instytutem Geografii i Nauk o Środowisku UJK. Znawca i wielki popularyzator ziemi świętokrzyskiej. Jest też czynnym przewodnikiem świętokrzyskim oraz członkiem komisji egzaminacyjnej działającej przy PTTK oddział Kielce. Autor książek z dziedziny geografii historycznej regionu świętokrzyskiego.

Anna Łakomiec - prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. Społecznik. W swojej działalności kładzie nacisk na stałe przekazywanie ogółowi społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży, prawdy katyńskiej. Prowadzi prelekcje dla uczniów.

Janina Łucak - osoba niezwykle zaangażowana m.in. w życie seniorów w Kielcach. Założycielka Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”,  prowadzi Grupę Wokalną „Cantare”. Członkini Wojewódzkiej Społecznej Rady Seniorów, inicjatorka przystąpienia Kielc do programu „Miasto Przyjazne Seniorom” i wydania lokalnej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora dla wszystkich seniorów z Kielc.

Piotr Restecki - mistrz gitary, artysta, który w swojej twórczości nie boi się eksperymentów. Na koncie ma bogaty dorobek fonograficzny oraz liczne koncerty w Polsce i za granicą. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali gitarowych, a także juror największych festiwali muzyki instrumentalnej.

Maksym Rzemiński - wybitny pianista i reprezentant Polski w piłkę nożną z drużyną Artystów Polskich. Występując charytatywnie, wspiera osoby potrzebujące. Laureat nagród i wyróżnień, m.in. „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Człowiek roku” w kategorii kultura,  nagroda I stopnia Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2018 rok.

Janusz Wiśniewski - z zawodu lekarz, z zamiłowania - śpiewak operowy i artysta malarz. Jako lekarz był znakomitym specjalistą. Udzielał się też społecznie pisząc na łamach prasy artykuły na temat palenia i chorób płuc, w szkołach wygłaszał prelekcje dla uczniów. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich.

Anna Zielińska-Brudek - pedagog, dziennikarka, a także przez ponad 26 lat policjantka. Poetka, współredaktorka książek, angażuje się w działalność animatorską. Członkini Związku Literatów Polskich.

Laureatem Nagrody Specjalnej został Polski Czerwony Krzyż, Zarząd Okręgowy z siedzibą w Kielcach. Pracownicy oraz wolontariusze PCK szczególny nacisk kładą na pomoc społeczną, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, opiekę nad chorymi w domu, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, czy zbiórki żywności oraz odzieży dla potrzebujących.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO