MIASTO
[FOTO] Odebrali odznaczenia i otworzyli wystawę "NSZZ "Solidarność" - nasze początki"
Plakaty „Solidarności”, fotografie i oryginalne dokumenty. Te oraz inne eksponaty możemy od dziś (10 września) podziwiać w Wojewódzkim Domu Kultury w nowo otwartej galerii „NSZZ „Solidarność” – nasze początki” z okazji 40-lecia powstania Związku Zawodowego. Wernisażowi towarzyszyło także wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
– Wystawa dotyczy głównie plakatów, które „Solidarność” stworzyła od początków jej działalności aż do dziś. Jest to historia Związku Zawodowego, ukazana w sposób artystyczny, ale przedstawia także jego przesłanie – powiedział Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność".
Jak podkreślił, na szczególną uwagę zasługuje plakat rocznego dziecka, który powstał z okazji I krajowego zjazdu „Solidarności”.
– Plakat symbolizuje Związek Zawodowy, który świętuje pierwszy rok swojej działalności. Nie jest jednak bezbronny, ponieważ w ręce trzyma kijek. Jesteśmy po to, aby pilnować polskich spraw – uzupełnił przewodniczący.
– „Solidarność” to nie tylko związek. To także styl życia i odpowiedź na to, co się działo. W naszym narodzie tworzy się coraz więcej podziałów zamiast wspólnoty. Związek Zawodowy był zaprzeczeniem prywaty, był to wspólny ruch i wspólny cel, którym była nasza wspaniała Polska. Dzisiejsza wystawa przedstawia właśnie jej piękno – stwierdził Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
Senator Krzysztof Słoń oraz marszałek Andrzej Bętkowski zwrócili się do przyjmujących odznaczenia.
– Jestem wdzięczny, że ta wystawa powstała. Jeszcze bardziej doceniam waszą obecność. O wielu istotnych dla naszego kraju wydarzeniach możemy uczyć się jedynie z dokumentów. O „Solidarności” wciąż możemy czerpać z waszych życiorysów – mówił senator.
– Atmosfera, jaka towarzyszyła rodzącej się „Solidarności” i społecznemu poruszeniu zawsze będzie głęboko w naszej pamięci i sercu. Dziękujemy za to, że byliście. Jesteście nam potrzebni, żeby nadal realizować idee, które zostały zapisane w 1981 roku – dziękował marszałek Bętkowski.
Odznaczenia przyjęły 33 osoby. W imieniu wszystkich uhonorowanych głos zabrał Paweł Perchel.
– To bardzo ważne dla nas wszystkich odznaczenie. W pełni potwierdza ono fakt, że walczyliśmy o wolność i udało nam się. Istotne jest to, że zrobiliśmy to wspólnie. Jesteśmy doskonałym przykładem na to, że wszystkiego można dokonać, wbrew temu, że niektórzy twierdzą inaczej. Musimy tylko chcieć – podsumował Perchel.
Po odebraniu odznaczeń zebrani przeszli do oglądania wystawy. Będzie można ją podziwiać jeszcze do końca września.
https://emkielce.pl/miasto/foto-odebrali-odznaczenia-i-otworzyli-wystawe-nszz-solidarnosc-nasze-poczatki#sigProGalleriabff8f86e87