MIASTO
[FOTO] Obchodziliśmy 43. rocznicę powstania Solidarności
W czwartek 31 sierpnia, odbyły się uroczystości z okazji 43. rocznicy powstania Solidarności. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz, organizacji, poczty sztandarowe oraz sympatycy historii.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności” na skwerze im. Stefana Żeromskiego. Następnie w kieleckiej katedrze odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył biskup Andrzej Kaleta. Relacja i homilia dostępna TUTAJ. Po Eucharystii zebrani udali się pod pomnik patrona Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zgromadzeni złożyli wieńce.
Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że Solidarności cały świat zawdzięcza naprawdę wiele.
– Warto też, abyśmy sami podjęli refleksje, ile w nas jest solidarności. Czy tak jak chciał św. Jan Paweł II, jesteśmy jedni z drugimi, czy jedni przeciwko drugim. Czy jesteśmy jedni dla drugich, czy każdy dla siebie sam – dodał.
Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że Solidarności nie da się wykluczyć z naszej historii, ponieważ to nasza tożsamość narodowa.
– To dzięki Solidarności mamy wolną i niepodległą Polskę, to dzięki niej runął mur berliński. Tak zaczęła się nowa historia współczesnej Europy i mam takie przekonanie, że o tym młode pokolenie Polaków wiedzieć powinno. Dzięki Solidarności dzisiaj żyjemy w wolnym kraju. Wolność, niepodległość, to wielki dar Solidarności, ponieważ to ona torowała nam drogę do celu – podkreślił.
Jarosław Jusiecki, senator RP, wspominał, jak wiele zawdzięcza Solidarności i swojemu nauczycielowi historii Andrzejowi Miturze. Dla ówczesnego maturzysty powstanie Solidarności oraz rozpoczęcie strajków, to były bardzo ważne dni, miesiące wspierania ludzi, którzy zostali aresztowani w sposób bezprawny.
Doktor Robert Piwko, naczelnik delegatury IPN w Kielcach wymienił, jakie wartości zawdzięczamy Solidarności oraz podkreślił, jak istotne jest popularyzowanie wiedzy o bohaterach z tego czasu.
– Dopiero po 35 latach od zakończeniu wojny po raz pierwszy, to właśnie dzięki działaczom Solidarności, opozycji demokratycznej takie wartości jak niezależność, samorządność, a przede wszystkim solidarność i wspólnotowość pojawiły się w Polsce. Instytut Pamięci Narodowej stawia duży nacisk na popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy o działaczach Solidarności. W tym celu stale współpracujemy ze szkołami, jak i również bohaterami, którzy walczyli z komunizmem – powiedział.
Na zakończenie obchodów wszyscy odśpiewali hymn Solidarności.
https://emkielce.pl/miasto/foto-obchody-43-rocznicy-powstania-solidarnosci#sigProGalleriad74455145d