KULTURA
Powtórzą wystawę sprzed 47 lat
Instytut of Design zaprezentuje Drugą Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych. Ekspozycja zbiera najciekawsze przykłady komunikacji wizualnej kilka dekad temu i obecnie.
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest rekonstrukcją Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych z 1969 roku, która najpierw zaprezentowana została w Warszawie a potem też w innych polskich miastach. Druga część zaprezentuje współczesne logotypy powstałe w ciągu ostatnich lat. Zestawienie dwóch wystaw umożliwi porównanie prac dawnych z nowoczesnymi.
- Była to pierwsza prezentacja symboli graficznych, logotypów z okresu od 1945 roku do roku '69. To była ekspozycja najlepszych projektów tamtego czasu – mówi Rene Wawrzkiewicz, kurator wystawy.
Wtedy pokazano 335 znaków, m.in. logo Pekao, Mody Polskiej czy Unitry. Na rekonstruowanej wystawie pojawi się także katalog towarzyszący tamtej wystawie oraz dokumentacja fotograficzna, co ma pomóc w ukazaniu kontekstu ekspozycji sprzed 47 lat.
Od 1969 roku nie było organizowanych podobnych, tak dużych wystaw przedstawiających najbardziej charakterystyczne projekty znaków graficznych. Rene Wawrzkiewicz mówi, że pomysł na zorganizowanie „powtórki” zrodził się1,5 roku temu.
Na Drugiej Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych prezentowane będą projekty z lat 2000-2015. Podobnie jak pod koniec lat 60. tak i tym razem, kolejne 335 znaków wybrała komisja składająca się ze znawców tej materii. Logotypy wyselekcjonowane zostały spośród zgłoszonych propozycji. Zgłoszeń napłynęło prawie 3 tysiące.
Przekrój wystawianych symboli jest duży. Prezentowane będą na przykład logotypy małych kawiarni, instytucji kultury czy wielkich marek.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 8 lipca po wykładzie, który opowie o procesie powstawania obu wystaw. Spotkanie w Institute of Design rozpocznie się o godzinie 18.
W sobotę 9 lipca odbędzie się kolejne spotkanie związane z symbolami i komunikacją wizualną. O godzinie 12 rozpocznie się debata pod hasłem „Znak jakości w projektowaniu graficznym – potrzeba czy konieczność?”. Celem spotkania będzie omówienie skutków nieprofesjonalnego projektowania oraz problemów pojawiających się w relacji projektant grafiki-klient.
O godzinie 14.30 już po sobotniej debacie kuratorzy wystawy Rene Wawrzkiewicz i Patryk Hardziej zaproszą zebranych do kuratorskiego oprowadzenia po Drugiej Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych.