KULTURA
Magnetyczny pies i rozwiązania przeciw wykluczeniu
Przeszło 20 studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych wystawi swoje prace w Instytucie Designu. Projekty odnoszą się do sytuacji z życia codziennego i tylko z pozoru są funkcjonalne. Mają uświadomić istotę drobnych wydarzeń nad którymi rzadko się zastanawiamy.
Jak mówi Monika Patuszyńska, dyrektor artystyczny IDK, wystawiane przedmioty są nieoczywiste i stanowią rebus dla odbiorcy. Ważnym elementem ekspozycji są filmy. W tych materiałach wideo projektanci wyjaśniają zamysł swojej pracy.
- Dla mnie najciekawsze w tej wystawie jest to, że odbiorca może na nowo zdefiniować przedmiot, który zobaczy – mówi Monika Patuszyńska.
- Te obiekty dotyczą różnych sytuacji, na przykład absurdalnych. Jeden z obiektów został zaprojektowany jako przedmiot do sali gimnastycznej, gdzie odbywają się zajęcia z aerobiku. To takie rękawki, które zaburzają naturalny ruch. To surrealistyczna zabawa z ceramiką – objaśnia profesor Adam Abel z wrocławskiej ASP.
Inny eksponat to, w zamyślę artystki, magnetyczny pies w abstrakcyjnej formie, który odwołuje się do roli jaką może odgrywać pupil wyprowadzany na spacer.
Wernisaż wystawy RE(C)AKCJE w Instytucie Designu odbędzie się w piątek 18 grudnia o godzinie 18.