Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wicewojewoda i senator oddali hołd biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi

czwartek, 20 stycznia 2022 10:21 / Autor: Michał Łosiak
Wicewojewoda i senator oddali hołd biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi
Wicewojewoda i senator oddali hołd biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dokładnie 71 lat temu władze komunistyczne aresztowały ówczesnego Biskupa Kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pod pomnikiem niezłomnego Pasterza naszej diecezji wicewojewoda Rafał Nowak, senator Krzysztof Słoń oraz ks. Mirosław Cisowski złożyli kwiaty, oddając hołd więzionemu biskupowi.

Przypomnijmy, że biskup Czesław Kaczmarek został aresztowany 20 stycznia 1951 roku przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Postawiono mu fałszywe oskarżenia m.in. o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu. Prawdziwym powodem zatrzymania  była jednak nieugięta postawa biskupa wobec reżimu, obrona Kościoła, ale również raport o pogromie kieleckim autorstwa ks. Jana Danilewicza.

– Dobrze, że w tym dniu możemy się spotkać przy pomniku upamiętniającym biskupa. Powstał on z inicjatywy duchowieństwa i wiernych świeckich po to, aby przypominać o postaci niezłomnego kapłana, który dużo wycierpiał, aby Kościół i Polska były wolne – mówił ks. Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski zwrócił uwagę, że komuniści za wszelką cenę chcieli zdławić opór biskupa wobec tak zwanej władzy ludowej.

– 71 lat temu do Kurii weszli przedstawiciele Urzędu Bezpieczeństwa i rozpoczęła się gehenna biskup Czesława Kaczmarka, który był najbardziej prześladowanym hierarchą w Polsce. To co go spotkało, czyli aresztowanie, śledztwa, tortury psychiczne i fizyczne oraz odcięcie od świata musiały sprawić, aby się załamał i podpisał sfingowane zeznania. Władza ludowa chciała pokazać, że Kościół jest zły i współpracuje z imperialistami. Biskup Kaczmarek został wybrany nieprzypadkowo. Był on nieustępliwy jeśli chodzi o Boga, wiarę i Naród Polski – tłumaczył wicewojewoda Rafał Nowak.

Z kolei senator Krzysztof Słoń przypomniał, że Kościół stając po stronie prawdy i wolności, stał się celem ataku komunistów.

– Jego więzienie, sfingowany proces i oszczercza propaganda pokazuje, że ludowe państwo prześladowało nie tylko żołnierzy Armii Krajowej, polskich patriotów, ale też przywódców duchowych. Byli oni niewygodni dla reżimu, ponieważ dbali o wiarę katolicką w narodzie – dodał.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO