Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Jak budować pozytywną historię kredytową? Materiał partnera

czwartek, 04 czerwca 2020 16:31 / Autor: Radio eM
Jak budować pozytywną historię kredytową? Materiał partnera
Jak budować pozytywną historię kredytową? Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Banki oraz niektóre firmy pożyczkowe wymagają pozytywnej historii kredytowej, aby udzielić zobowiązania. Jej brak lub negatywne dane uniemożliwiają wzięcie kredytu i pożyczki. Czym jest historia kredytowa i jak budować pozytywną historię kredytową, aby w przyszłości nie mieć problemu z zaciągnięciem zobowiązania?

Czym właściwie jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to wszystkie informacje na temat kredytów, pożyczek, kart kredytowych, zakupów na raty, jakie kiedykolwiek miałeś lub masz. Dotyczą one zarówno zobowiązań spłacanych w terminie, jak i nieuregulowanych. Mają na nią także wpływ poręczone przez Ciebie kredyty i pożyczki. Dane te gromadzone są przez Biuro Informacji Kredytowe, tzw. BIK.

Swoją historię kredytową zaczynasz budować w momencie wzięcia pierwszej pożyczki, kredytu czy zakupu na raty w instytucji, która współpracuje z BIK. Po udzieleniu Ci produktu finansowego, do BIK regularnie dostarczane są informacje o tym, czy jest ono spłacane w terminie, czy z opóźnieniem.  Dane aktualizuje się przynajmniej raz w tygodniu aż do momentu, w którym zobowiązanie zostanie całkowicie spłacone.

Co ma wpływ na historię kredytową ?

Biuro Informacji Kredytowej zbiera informacje o wszystkich udzielonych kredytach oraz pożyczkach klientów instytucji finansowych. Następnie instytucje te mają wgląd do Tych danych, gdy chcesz wziąć kredyt, pożyczkę czy zakupy na raty. Sprawdzają, czy płaciłeś wszytko w terminie, czy były jakiekolwiek opóźnienia w spłacie. Na ich podstawie instytucje szacują ryzyko, z jakim wiąże się udzielenie Ci zobowiązania.  Warto dodać, że na historię kredytową mają wpływ wszystkie informacje, nie tylko pozytywne, ale i negatywne. Spłacanie zobowiązań w terminie pozwala zbudować pozytywną historię. Zaś wszelkie opóźnienia mają negatywny wpływ.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Pozytywna historia kredytowa daje możliwość ubiegania się o kredyt w banku oraz pożyczki. Jej brak lub negatywne informacje w BIK-u potrafią zimniejszych szanse zaciągnięcia zobowiązania nawet i do zera. Dlatego istotne jest jej budowanie. Dobra historia kredytowa zależy przede wszystkim od spłacania wszystkich zobowiązań w terminie. Jak jeszcze budować swoją historię kredytową?

  1. Spłacaj kredyty i pożyczki w terminie - każde zobowiązanie uregulowane w terminie, pozytywnie wpływa na Twoją historię kredytową. Dlatego, zanim weźmiesz kredyt czy pożyczkę, upewnij się, że jesteś w stanie spłacać.
  2. Zakup sprzęt na raty - historię kredytową możesz zbudować, kupując sprzęt na raty. Nie musi to być drogi sprzęt. Pamiętaj, tylko aby raty spłacać w terminie!
  3. Weź małą pożyczkę - jeśli nie masz historii kredytowej, weź małą pożyczkę bez weryfikacji w bazie BIK. Oferuje je wiele firm pożyczkowych. A następnie spłać w terminie. Informacja o uregulowaniu zobowiązania trafi do BIK-u i w ten sposób zaczniesz tworzyć swoją historię kredytową.
  4. Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie - dzięki temu instytucje finansowe będą wiedziały, że twoje wcześniejsze zobowiązania zostały spłacone w terminie. Nie zaciągaj zbyt wielu zobowiązań naraz.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem: https://pozyczkaposzukiwana.pl/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO