Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

50 lat DS Smith w Kielcach

środa, 03 listopada 2021 11:22 / Autor: Michał Łosiak
50 lat DS Smith w Kielcach
50 lat DS Smith w Kielcach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jubileusz 50-lecia powstania fabryki w Kielcach obchodzi w tym roku firma DS Smith. – Każda rocznica jest okazją do wspomnień, refleksji, jest podsumowaniem minionego czasu, ale przede wszystkim oceną obranego kierunku działania – mówi Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.

Wszystko zaczęło się w 1971 roku kiedy rozpoczęto produkcję w Kieleckim Zakładzie Wyrobów Papierowych, obecnym Wydziale Tektury Falistej i Opakowań (P1). Kolejne etapy rozwoju to uruchomienie w latach 1973–1974 Wydziału Opakowań Jednostkowych (P2), Wydziału Displayów (P3), Zakładu Opakowań Specjalistycznych (P4).

W ciągu pół wieku zakład i zatrudnieni w nim pracownicy przebyli długą drogę i przeszli wiele zmian. Obecnie pracuje tu ponad 700 osób, a produkcja sięga 180 milionów metrów kwadratowych tektury i opakowań. Wśród pracowników nie brakuje osób, które całą swoją karierę przepracowały w DS Smith.

– Firma daje możliwości rozwoju i zdobywania doświadczenia. Aż 85 procent jej managerów wyłonionych zostało w drodze rekrutacji wewnętrznej, a 44 procent pracowników awansowało lub zmieniło stanowisko w ciągu ostatnich pięciu lat. Dobre warunki i atmosfera pracy sprawiają, że rodzice polecają pracę swoim dzieciom. DS Smith szczyci się tym, że jest firmą wielopokoleniową – tłumaczy Marta Jędrzejczak z DS Smith.

Pracownicy angażują się różne inicjatywy jak np. przygotowanie „Szlachetnej paczki”, udział w biegu „Piątka dla Bartka”, odwiedziny najmłodszych pacjentów w szpitalu, współpraca z Instytutem Designu i wiele innych.

Opakowania, które firma produkuje w Kielcach, umożliwiają transportowanie towarów na cały świat. DS Smith obsługuje zarówno duże międzynarodowe firmy, jak i wiodące polskie marki.

– Firma szczególną wagę przywiązuje do ochrony środowiska, na przykład  produkuje opakowania z papieru z recyklingu, które nadają się do recyklingu, oferuje rozwiązania zastępujące tworzywa sztuczne i edukuje w celu wprowadzenia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – wyjaśnia Marta Jędrzejczak.

Firma brała aktywny udział w „kawiarenkach biznesowych”, w targach pracy, dniach otwartych. Od czerwca 2021 roku współpracuje z Politechniką Świętokrzyską, z którą prowadzić będzie wspólne prace naukowo-badawcze, podnosić kompetencje zawodowe pracowników i realizować praktyki zawodowe i staże dla studentów.

– Każda rocznica jest okazją do wspomnień, refleksji, jest podsumowaniem minionego czasu, ale przede wszystkim oceną obranego kierunku działania – komentuje Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.  – Jubileusz 50-lecia zakładu w Kielcach jest właśnie takim momentem, w którym spoglądamy na chwilę wstecz by zaraz optymistycznie patrzeć w przyszłość. Jest również dla nas, zatrudnionych w DS Smith, powodem do dumy, przede wszystkim dlatego, że w ciągu tych 50 lat, od chwili uruchomienia produkcji w 1971 roku, zakład nieprzerwanie funkcjonuje i przez cały czas się rozwija, zwiększając swój zasięg biznesowy i moce produkcyjne – dodaje.

Z okazji 50-lecia na rondzie Giedroycia, w centralnym punkcie Kielc posadzono 8400 kwiatów, które tworzą logo firmy. Pracownicy zakładu w Kielcach świętowali jego jubileusz na wyjątkowej imprezie, którą swoją obecnością uświetnili reprezentanci Urzędu Miasta Kielce i Bełchatowa, Starostwa Powiatowego, władz Politechniki Kieleckiej i Łódzkiej. Gwiazdą wieczoru był zespół Wilki, a zakończył go pokaz laserowy. Z tej okazji został wydany również pamiątkowy album dokumentujący życie zakładu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO