REGION
Trwa Europejski Tydzień Autyzmu. Nasz region włączył się w obchody
Europejski Tydzień Autyzmu obchodzimy od 1 do 7 grudnia. Celem jest poszerzanie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu, jak również wspieranie osób dotkniętych nim. Wiele placówek w regionie rozświetla się na niebiesko, ponieważ kolor ten kojarzony jest właśnie z autyzmem.
Autyzm (lub spektrum autyzmu) jest zjawiskiem bardzo złożonym. Osoby nim dotknięte doświadczają wielu trudności związanych z relacjami międzyludzkimi. To zaburzenie rozwoju, które diagnozuje się średnio u jednego na sto dzieci w Europie. U chłopców występuje ono cztery razy częściej niż u dziewczynek. Zazwyczaj pierwsze objawy dają o sobie znać przed trzecim rokiem życia.
W Kielcach aktywnie funkcjonuje kielecki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu, który od 20 lat wspiera osoby dotknięte zaburzeniem i ich rodziny. Obecnie prowadzi pięć specjalistycznych placówek.
– Zabiegamy o szeroko rozumianą rehabilitację, jak najlepszą aktywizację i realne wsparcie dla osób dotkniętych autyzmem, ale również dla ich rodzin. Rolą naszego stowarzyszenia jest objęcie tych osób edukacją dostosowaną do ich potrzeb, ale też swego rodzaju uwrażliwienie społeczeństwa, bo trzeba wiedzieć, że zaburzenia autystyczne są obecnie jednymi z najczęściej diagnozowanych – tłumaczy Ewa Pocheć - dyrektor i wiceprezes KTA O/Kielce.
– W samej Polsce około 30 tysięcy osób jest dotkniętych autyzmem, jest zatem dość duże prawdopodobieństwo, że spotkamy je w naszym życiu już na etapie przedszkolnym i szkolnym. Stowarzyszenie stara sie w pewien sposób być z tymi ludźmi na co dzień, wspierać ich w codziennym życiu, w środowisku szkolnym i w pracy. Oni starają się być aktywni i żyć normalnie, tak jak my – dodaje.
W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Autyzmu porozmawialiśmy ze specjalistami z kieleckich placówek pomocowych. W rozmowie udział wzięli: Ewa Pocheć, dyrektor i wiceprezes KTA O/Kielce, Eliza Sabat - wicedyrektor ds. pedagogicznych Przedszkola dla Dzieci z Autyzmem "Słowicza Ferajna", członek zarządu KTA O/Kielce, Erwin Liszkiewicz - wicedyrektor ds. pedagogicznych Szkoły Podstawowej "Droga do sukcesu" oraz Anna Krawczyk-Sobieraj - psycholog w szkole i ORETW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem przy ul. Krakowskiej 360.
Wysłuchaj całej rozmowy: