Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Niebieska Strefa zadebiutowała w Starachowicach!

wtorek, 04 lipca 2023 16:22 / Autor: Weronika Karyś
Niebieska Strefa zadebiutowała w Starachowicach!
Niebieska Strefa zadebiutowała w Starachowicach!
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach stało się miejscem przyjaznym osobom w spektrum autyzmu. W instytucji zaczęła bowiem działać Niebieska Strefa, czyli specjalna przestrzeń dedykowana osobom w spektrum autyzmu oraz wszystkim innym, którzy zmagają się z zaburzeniami rozwoju.

Dzięki uruchomieniu Niebieskiej Strefy w starachowickim muzeum, osoby z problemami m.in. w komunikowaniu się mogą w pełni korzystać z bogatej oferty placówki.

– Ten projekt bardzo dobrze wpisuje się w ideę poszerzania dostępności w instytucjach kultury. Przypomnę, że nasze muzeum przez wiele lat realizowało spotkania poświęcone osobom w spektrum autyzmu. Okazało się, że to bardzo ważne i potrzebne. Tym bardziej z ogromną radością przyjęliśmy propozycję zrealizowania tego projektu – mówi Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach.

Docelowo w całym regionie ma powstać w sumie czternaście Niebieskich Stref.

– Staraliśmy się, żeby to były różnego rodzaju miejsca uczęszczane przez osoby w spektrum autyzmu takie jak muzea, kina, teatry czy biblioteki. Starachowickie muzeum jest pierwszym miejscem poza Kielcami, w którym wdrożyliśmy Niebieską Strefę. Kilka kolejnych jest już w trakcie wdrażania. Szczegóły będziemy ujawniać na bieżąco – mówi Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddziału kieleckiego.

Projekt od początku wspierał poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

– W Starachowicach też mamy mieszkańców, którzy funkcjonują w spektrum autyzmu. Do muzeum przybywają również turyści z całej Polski i za granicy. Stojący na tym terenie wielki piec to jedyny obiekt w Europie, który w całości zachował swój ciąg przemysłowy i przyciąga wiele osób. Wdrożenie w muzeum Niebieskiej Strefy było więc bardzo istotne – stwierdził Krzysztof Lipiec.

Zwieńczeniem projektu ma być wyjątkowy spektakl.

– Już teraz zapraszam do Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie 28 października odbędzie się kolejna wyjątkowa rzecz z myślą o osobach w spektrum. Powstanie spektakl teatralny w reżyserii Zofii Gustowskiej. Będzie to pierwszy tego typu spektakl w Polsce, być może nawet w Europie. W sierpniu zaczynamy próby. Tekst już jest gotowy – podkreślił Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO