REGION
„Niebieska Strefa” – gdzie zagości w 2023 roku?
Kieleckie Centrum Kultury, Kino Moskwa, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Instytut Dizajnu, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Poczytalnia na Dworcu Autobusowym w Kielcach to miejsca, w których powstały Niebieskie Strefy skierowane do osób w spektrum autyzmu. Gdzie pojawią się w 2023 roku?
Projekt „Niebieska Strefa” powstał, aby dostosować miejsca użyteczności publicznej, w szczególności te związane z kulturą, do potrzeb osób w spektrum autyzmu. Ze względu na przeżywane przez takie osoby zaburzenia, często wyklucza to je z korzystania z teatrów, kin, restauracji, kawiarni czy bibliotek. Stąd pomysł na wdrażanie w wybranych świętokrzyskich placówkach Niebieskich Stref, które ułatwią im samodzielne funkcjonowanie w przestrzeniach publicznych.
– Jestem dumna, że nasz projekt tak prężnie się rozwija i dołączają do niego kolejne instytucje kultury – mówi Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce, które jest liderem projektu „Niebieska Strefa”.
Dotychczas Niebieskie Strefy uruchomione zostały w siedmiu instytucjach kultury w Kielcach. – Ale mamy już kolejne plany. Osoby w spektrum autyzmu będą mogły w 2023 roku korzystać z wspierających ich systemów komunikacji w Ostrowieckim Browarze Kultury oraz Muzeum Archeologicznym w Wiślicy – mówi Paulina Papka.
Docelowo w całym regionie świętokrzyskim wdrożonych zostanie w ramach projektu Krajowego Towarzystwa Autyzmu oraz Stowarzyszenia Sztuka Łączenia czternaście Niebieskich Stref. Dodatkowo w 2023 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego będzie wystawiona sztuka przygotowana specjalnie dla osób w spektrum autyzmu.
Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.