Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Europejski Tydzień Autyzmu. Kielce solidarne z osobami w spektrum

wtorek, 05 grudnia 2023 15:47 / Autor: Weronika Karyś
Europejski Tydzień Autyzmu. Kielce solidarne z osobami w spektrum
Europejski Tydzień Autyzmu. Kielce solidarne z osobami w spektrum
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Pierwszego grudnia w Europie rozpoczął się tydzień autyzmu. Do obchodów włączyły się również kieleckie instytucje, które w ramach solidarności z osobami w spektrum wieczorową porą podświetlają się na niebiesko.

Kielce nie od dziś udowadniają, że są przyjazne osobom w spektrum autyzmu. W końcu to właśnie tu, dokładnie dwa lata temu, powstała pierwsza w kraju Niebieska Strefa, czyli przestrzeń skierowana do neuroróżnorodnego odbiorcy.

– Nikt z nas nie wybiera swojego losu i swoich niepełnosprawności. Zaburzenia związane ze spektrum autyzmu nie wykluczają nikogo z funkcjonowania społecznego. Konieczne jest jednak dostosowywanie przestrzeni i tworzenie oferty, w tym przypadku kulturalnej, dla tych osób – mówiła wówczas Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, realizującego projekt wspólnie z Krajowym Towarzystwem Autyzmu.

To również w Kielcach, w 2023 roku, powstał jedyny w swoim rodzaju spektakl „Niko, czyli prosta zwyczajna historia” o chłopaku z osiedla.

– W tym spektaklu największą wartością jest to, że im mniej, tym lepiej. Im mniej, tym więcej. To jest najbardziej cenne. Umiejętność rezygnacji nagle okazała się gigantycznym skarbem – mówiła przed premierą Anna Antoniewicz, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Chcąc jeszcze bardziej podkreślić solidarność z osobami w spektrum w Europejskim Tygodniu Autyzmu miejskie instytucje kultury podświetlają się na niebiesko. Wśród nich chociażby Muzeum Zabawek i Zabawy czy Centrum Geoedukacji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO