Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kosmiczne atrakcje na Politechnice. Wystartowały zawody łazików marsjańskich

piątek, 11 września 2020 11:30 / Autor: Beata Kwieczko
Kosmiczne atrakcje na Politechnice. Wystartowały zawody łazików marsjańskich
Kosmiczne atrakcje na Politechnice. Wystartowały zawody łazików marsjańskich
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Na Politechnice Świętokrzyskiej rozpoczęły się szóste międzynarodowe zawody robotów marsjańskich ERC Space and Robotics Event. Z powodu epidemii koronawirusa będą wyjątkowo odbywać się w hybrydowej formule.

W ramach tegorocznych zawodów zaprojektowana została wirtualna platforma, która w najdrobniejszych detalach odwzorowuje zbudowany w zeszłym roku największy sztuczny tor marsjański. Za jej pośrednictwem drużyny będą miały za zadanie stworzyć odpowiednie algorytmy i zaprogramować robota do startu w rywalizacji. W zmaganiach wezmą udział zespoły z 14 krajów.

Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej tłumaczy, że pomimo pandemii tegoroczna edycja jest bogatsza niż poprzednie.

– Mamy hybrydową edycję, w której wezmą udział zawodnicy z całego świata i własne roboty, które będzie można oglądać przez trzy dni. Uczestnicy połączą się z nami z tysiąca kilometrów. Nie zabraknie też dyskusji, warsztatów i pokazów, także dla rodzin z dziećmi – mówi Wilczyński.

Prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, podkreśla, że zawody są wyjątkowym wydarzeniem na skalę światową. – Tutaj będą prezentowane najnowsze technologie, nie tylko kosmiczne. To dla naszej uczelni inspiracja do prowadzenia innowacyjnych badań, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w praktycznym zastosowaniu. Zmagania zawodników pokażą, które pomysły odniosą największy sukces – stwierdza rektor Koruba.

Jednym z wydarzeń towarzyszących ERC 2020 będzie również konferencja mentoringowo-biznesowa, zaplanowana pierwszego dnia zawodów. Jej program obejmuje sześć paneli tematycznych, w których poruszone zostaną zagadnienia m.in. transferu technologii kosmicznych na Ziemię, zastosowania robotów w różnych sektorach gospodarki oraz sposobów na przyciągnięcie młodych specjalistów obu płci do pracy w przemyśle kosmicznym.

Część programu ERC będzie realizowana na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, a wybrane aktywności oraz streaming live z zawodów transmitowane będą na stronie internetowej wydarzenia: www.roverchallenge.eu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO