REGION
Już 14 Niebieskich Stref w świętokrzyskim!
Ułatwiają osobom w spektrum autyzmu korzystanie z placówek kulturalnych i instytucji i umożliwiają odpowiednie przeszkolenie pracowników. Mowa o Niebieskich Strefach - w województwie świętokrzyskim mamy już 14 takich miejsc.
Osoby autystyczne od zawsze chciały korzystać z tego typu placówek – podkreśla Paulina Papka, prezes kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Teraz jest to możliwe.
- Tej przestrzeni, poczucia bezpieczeństwa, zrozumienia nieco brakowało w przestrzeni publicznej. W ciągu dwóch lat udało się stworzyć Niebieskie Strefy w 14 miejscach co pokazało nam, że filharmonie, kina, czy najróżniejsze warsztaty są dostępne dla osób w spektrum autyzmu – zauważa.
Podopieczni Krajowego Towarzystwa Autyzmu odwiedzili wszystkie placówki, w których wdrożono specjalne udogodnienia.
- Na pewno bardzo im to pomaga w korzystaniu z tych miejsc, otwiera na to żeby wyjść z domu. Mogą uczestniczyć w przestrzeni kulturalno-publicznej, tak jak każdy z nas – mówi Paulina Kosno, wiceprezes KTA.
Zwieńczeniem całego projektu jest spektakl Niko, czyli prosta zwyczajna historia. To opowieść o lęku przed samotnością, podejmowaniu trudu poznania nowych osób i potrzebie akceptacji. Spektakl wychodzi naprzeciw potrzebom neuroróżnorodnej widowni.
- Okazał się on się sukcesem, co oceniamy po reakcji widzów, zwłaszcza młodych. Wierzę, że Niko będzie grany częściej, o tym że powinna zobaczyć go młodzież mówili także nauczyciele. Poruszyły nas reakcje widzów, na to że jest zapotrzebowanie na dobro. W osobach w spektrum autyzmu jest mnóstwo emocji, ogromna wdzięczność za to, że ktoś opowiedział historię o nich, a jednocześnie dostępną dla nich – mówi Wojciech Niemczyk, aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Cały projekt uruchomił ogromną kreatywność i zaangażował do działania szereg osób i instytucji.
- Jestem ogromnie dumna i wdzięczna, że udało się zrealizować tak długi i wymagający projekt. Dziękuję wszystkim dyrektorom instytucji, którzy uwierzyli w to, że warto się otwierać na osoby w spektrum autyzmu. Jeśli te nasze działania sprawią, że choć jedna osoba w miesiącu poczuje się bezpiecznie dzięki naszemu systemowi oznaczeń, to osiągnęliśmy sukces. Wiem jednak, że jest ich znacznie więcej i mam nadzieję, że nasz projekt uda się wysłać dalej w świat – stwierdza Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Sztuki Łączenia.
Projekt Niebieska Strefa sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, realizowało go Stowarzyszenie Sztuka Łączenia i Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce. Przeznaczono na niego około 550 tysięcy złotych. Wśród instytucji, w których funkcjonują Niebieskie Strefy jest między innymi Filharmonia Świętokrzyska, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Kino Moskwa, Instytut Dizajnu, Mediateka, Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, czy kawiarnia Choco Obsession.